Česká policie po útocích v Londýně posílila hlídky, chrání i Svobodnou Evropu
"Je šokující, že se teroristické akce dostanou na evropský kontinent," prohlásil prezident Václav Klaus v reakci na čtvrteční útoky v Londýně. Zahynulo při nich přes padesát lidí a stovky dalších jsou zraněny. Česká policie posílila hlídky na strategických místech, Bezpečnostní informační služba ale nemá signály o tom, že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí teroristického útoku. Více už Milena Štráfeldová:
"Další kroky budeme odvíjet od toho, jaké informace budeme dostávat,"
řekl ministr Bublan. Ve čtvrtek odpoledne se v Praze sešli šéfové zpravodajských služeb a krajští náčelníci policie, aby posoudili dosavadní situaci. Podle mluvčího Bezpečnostní informační služby Jana Šubrta ale rozvědka nemá informace o tom, že by se teroristický útok chystal i v Česku:
"My z posledních dnů nemáme žádný signál, že by naší republice hrozilo nějaké bezprostřední, okamžité nebezpečí. Nicméně musím zdůraznit, že režim služby je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti, takže obava, že bychom něco zanedbali, zatím nehrozí. Samozřejmě jsme i našim zpravodajským důstojníkům dali pokyny, aby nepřehlédli ani sebemenší detail, aby věnovali pozornost i věcem, které spolu na první pohled zdánlivě nesouvisejí. Děláme prostě maximum, aby informace byly včas a na správném místě, kde je třeba je míst, aby nedošlo k sebemenší prodlevě."
Městský dopravní podnik v Praze je podle své mluvčí Michaely Kuchařové na případné teroristické útoky v prostředcích hromadné dopravy připraven:"Nejviditelnější je asi posílení ochrany, a to jak ze strany městské policie, tak Policie ČR. My jsme samozřejmě zavedli řadu opatření i uvnitř podniku tak, abychom minimalizovali nebezpečí, které by mohlo vzniknout podobným útokem."
České úřady zatím nemají ověřené informace, že by mezi zabitými nebo zraněnými při čtvrtečních útocích byli i Češi. Ministerstvo zahraničních věcí zřídilo speciální krizovou linku, na kterou se mohou obracet lidé, kteří mají obavy o své blízké v Londýně. Telefonní linka s číslem 224 182 308 funguje 24 hodin denně. Během prvního dne na ni podle 1. náměstka ministra zahraničí Jana Winklera zavolalo asi sedmdesát lidí, jejichž příbuzní a přátelé se v době výbuchů mohli nacházet v centru Londýna:
"Během noci jsme vyhodnotili asi čtyřicet požadavků nebo podnětů. Bylo identifikováno asi 28 osob, s nimiž se nepodařilo navázat kontakt. Během noci pak čtrnáct lidí ohlásilo, že se již se svými blízkými spojili. Takže v tuto chvíli nám zbývá více než deset jmen, o kterých zatím nemáme informace. Věříme, že v krátké době bude i tento počet eliminován nebo prověřen,"informoval novináře náměstek Winkler v pátek dopoledne.
Útoky v londýnském metru a městské dopravě už ve čtvrtek odsoudila celá česká politická špička:
"Vláda České republiky vyjadřuje vládě a občanům Spojeného království Velké Británie a Severního Irska soustrast k obětem na lidských životech,"
prohlásil premiér Jiří Paroubek. Prezident Václav Klaus napsal soustrastný dopis anglické královně, ke kritice terorismu se připojili i šéfové obou komor parlamentu. "Původci teroristických činů jsou naším společným nepřítelem a je to náš společný zápas,"řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.