Picek: Je to smutná událost, ale mise pokračuje

Foto: ČTK

V Afghánistánu padl další český voják. Devětadvacetiletý praporčík R.V. zahynul ve středu v relativně bezpečné provincii Lógar. Obrněné vozidlo, které řídil, najelo na nastraženou nálož. Další čtyři Češi byli při explozi raněni. Podrobnosti shrnuje Vilém Faltýnek.

Foto: ČTK
Všichni zranění i ostatky padlého vojáka R.V., jehož identita zůstává na přání rodiny skryta, už jsou zpět ve vlasti. V sobotu byli letecky dopraveni do Prahy. Na kbelském letišti se poté uskutečnil slavnostní smuteční ceremoniál, kterého se účastnili pozůstalí a zástupci armády. Voják byl z rozkazu ministryně obrany Vlasty Parkanové in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka a byl mu udělen Záslužný kříž prvního stupně. Smutečního aktu se účastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten mimo jiné řekl, že doufá, že se na památku padlých vojáků za pár měsíců nezapomene.

"Samozřejmě je to tragédie, nejhorší je to pro rodinu a pozůstalé, nicméně to bohužel patří k povolání vojáka. Ti kteří tam byli nasazeni, šli do toho dobrovolně, věděli, jaké nebezpečí tam je, a myslím, že ze strany státu jsme se starali, aby byli co nejlépe vyzbrojeni, ale vždy to nebezpečí bude existovat."

Spolu s ostatky padlého se do Česka vrátili i čtyři zranění vojáci. K jejich zdravotnímu stavu se vyjádřil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

"Tři jsou ve stabilizovaném stavu, jsou na tom relativně dobře, mají pouze pohmožděniny a tržné rány, co se týká toho těžce zraněného, nechci ani popisovat jeho zdravotní stav, ale shrnu to, že je opravdu vážný."

Tři lehce zranění byli propuštěni do domácího léčení, čtvrtý zůstává v péči lékařů ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích.

Všech pět vojáků patří k takzvanému rekonstrukčního týmu, který působí od března na východě Afghánistánu a jehož cílem nejsou vojenské operace, ale rekonstrukce provincie Lógar. Český armádní vůz jel podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v koloně sedmi aut. První tři vozidla patřila afghánské národní armádě, další čtyři pak české. Improvizovaný nástražný systém vybuchl pod posledním z nich. Podle Picka nešlo o útok na české vojáky. Granát mohl explodovat pod kterýmkoli vozem v koloně.

Foto: ČTK
"To se prostě nedá popsat. Všech sedm aut nejede ve stejné ose. Toto auto mohlo lehce vybočit, mohlo bouchnout první, druhé, třetí, bohužel stalo se to až tomu sedmému."

Náčelník generálního štábu Picek v Praze potvrdil, že mise pokračuje:

"Samozřejmě ta zpráva je velmi smutná, protože to byli všechno jeho kamarádi, ale ten úkol, který je před nás postaven, se bude plnit dál, již v pondělí vyjedou ze základny a budou plnit operační úkol,"

uvedl v sobotu po návratu vojáků z Afghánistánu. Kromě provincií Lógar a Hílmand působí více než stovka českých vojáků i v Kábulu, kde je polní nemocnice. Česká armáda také plánuje pomoc nizozemskému rekonstrukčnímu týmu v provincii Uruzgán, kam chce vyslat 62 příslušníků mechanizované roty z Liberce.

Voják R.V. je třetím příslušníkem české armády, který v této zemi zahynul. Incident vyšetřuje afghánská strana.