Lze zabránit terorismu?

Šarm-aš-Šajch po útocích, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Smrt mladého Čecha při teroristických útocích v egyptském Šarm aš-Šajchu nám zřetelně připomněla, že se mezinárodní terorismus týká bezprostředně i Česka. Jak se máme k takové situaci postavit, co mít na zřeteli především, čeho se vyvarovat, aby latentní nebezpečí nedošlo i u nás naplnění? S těmito otázkami se na vedoucího oddělení komentátorů Mladé fronty Dnes Martina Komárka obrátil Josef Kubeczka.

Staré tržiště v Šarm-aš-Šajch po útocích, foto: ČTK
"Já se obávám, že odpověď na tuto otázku neexistuje, protože zabránit náhodnému nebo jednotlivému teroristickému útoku je možno jenom za cenu naprosto drastických opatření, která by zásadně omezila svobodu a v podstatě zničila životní styl v České republice. To znamená za cenu uzavření hranic, za cenu vystěhování všech muslimů, když to trošku přeženu, za cenu stálých policejních kontrol, za cenu toho, že bychom nejezdili k moři, atd. Absolutní návod na to, jak se vyhnout teroristickému útoku podle mého názoru bohužel neexistuje."

Lze vůbec postavit nějakou účinnou hráz terorismu v jeho mezinárodním vydání?

"Já se obávám, že v současné době je to mimořádně těžké. Abych byl přesnější, to není terorismus jako takový. Terorismus je nástroj islámských fundamentalistů, nebo džihádistů, nebo radikálních muslimů, kteří jsou přesvědčeni, že vedou proti Západu svatou válku. Bojovat proti těmto radikálním muslimům je nesmírně těžké, protože mají konspirační sítě, jejich ideologie je silná, věří jim poměrně hodně lidí, tak že Západ v současné době nemá prostředky, jak jim zcela zabránit v útocích v našich městech."

Zavádění účinných bezpečnostních opatření je zákonitě spojeno s jistým omezováním práv a svobod. Dá se stanovit hranici, za níž už v tomto omezování nelze jít?

Hotel Ghazala Garden v Šarm aš-Šajch po atentátech, foto: ČTK
"Já si myslím, že ta hranice se stanovit musí. Ta hranice v podstatě musí vycházet ze starého habeas korpus, to znamená, že západní lidé se mohou demokraticky smířit třeba s určitou ztrátou soukromí, s tím, že budou kamery, že budou odposlouchávány některé hovory, sledována pošta. Stejně jsou to de facto věci, které se už dnes dějí, jenom se s tím prostě nesmiřujeme. Ale integrita osoby, svědomí, svobody projevu nesmí být zasažena."

Celý svět obletěla zpráva, že londýnská policie ve snaze zadržet domnělého teroristu zastřelila nevinného mladého Brazilce? Jedni v tom vidí policejní zločin, jiní britské specialisty na boj s terorismem hájí. Co o tom soudíte Vy?

"Soudím, že nemůžeme konkrétně hájit policisty, kteří toho chudáka zabili, a nemůžeme hájit případně toho, kdo jim dal špatný rozkaz. To je prostě chyba. To bychom stejně mohli hájit našeho policistu, který při honbě na zloděje zastřelí nevinného člověka. My policii, a Britové také, platíme za to, aby se jim tyto chyby naprosto zásadně nestávaly. Ale tím to dávám do správných relací. Je to úplně konkrétní chyba úplně konkrétních policistů, drastická, hrozná, tragická, ale může se stát u nás, může se stát v Rusku, může se stát v Americe či v Pákistánu. Bohužel. Není to chyba systému. Je naprosto pochopitelné, že policie má tvrdě zasahovat proti teroristům. Já si myslím, že nejen příbuzní těch obětí, ale všichni by podepsali rozkaz, že policisté by měli zastřelit ty sebevrahy dřív než se odpálili. Jsem tedy pro policejní tvrdost, je to naprosto nezbytná věc, chyby se ale prostě stávat nemají a ti, kdo je udělali, musí být potrestáni podle zákona,"

říká Martin Komárek, vedoucí oddělení komentátorů Mladé fronty Dnes.