Irské tance se učí stále více Čechů

irsky_bachova1.jpg

Irské tance mají dávnou historii, která prý sahá až ke Keltům. Možná i to je důvod, proč si je v posledních letech tak oblíbili i lidé v Česku. Po r. 1990 tu vznikla řada škol, kde se irské tance vyučují, a naši tanečníci se už účastní i festivalů a soutěží na samotném "zeleném ostrově". Na hodině tance jedné takové školy natáčela Milena Štráfeldová:

Tereza Loužecká Bachová,  foto: autorka
V tělocvičně na pražských Vinohradech se i začátečníci učí základům reel, light jig nebo setových tanců. Tereza Loužecká Bachová se jim věnuje už osmnáct let, za tu dobu vychovala už nejméně stovku tanečníků a další teď přicházejí do nově otevřené školy Luas. A proč si podle ní Češi oblíbili právě irské jigy?

Foto: autorka
"Já předpokládám, že je to tím, že nás už několikrát navštívily taneční show ze zahraničí, Lord of the Dance a Riverdance. A pro většinu lidí, pokud mají trošku rytmus v těle a chtějí se hýbat, je to taneční styl, který má šťávu, jak my říkáme."

To ostatně potvrzuje i Lukáš Slunéčko, který se irské tance učí už léta:

"Já jsem studoval anglistiku a amerikanistiku a tam bylo dost spolužáků do irské kultury, takže jsme tancovali spolu."

Foto: autorka
A je to hodně těžké?

"Vůbec ne! Naopak, je to hrozně jednoduché. Irský tanec není o technice a o přesnosti, ale o živelnosti, a že si to člověk užívá!"

Podle Terezy Loužecké se základy irského tance naučí opravdu každý:

"Učím žáky, kterým bylo deset, a pak mám tanečníky, kterým je přes šedesát. Takže záleží spíš na chuti a odhodlání."

Mají si ale ti, kdo každý týden propotí tričko v tělocvičně, také kde opravdu zatancovat? Takových příležitostí už tolik není:

Foto: autorka
"Každý rok na svátek sv. Patrika, který se slaví 17. března, se pořádaly poměrně velkolepé festivaly, celodenní hudební a taneční vystoupení v centru Prahy. Bohužel tyto akce se spíš přesouvají do irských hospůdek, kterých je po České republice už poměrně dost. Je ale možné navštívit irský taneční bál. Učí se tam jednoduché irské tance, takže zkušený tanečník i začátečník si tam přijde na své. A letos podesáté se organizuje i Letní škola irských tanců, kde počet zájemců stále narůstá."

A podle Terezy Loužecké jsou mezi nimi už tanečníci, kteří obstojí i v mezinárodním měřítku:

"Dost často vyrážíme na taneční soutěže, buď tady v kontinentální Evropě, nebo začíná už i trend, že navštěvujeme i ostrovní státy, kde to má nejvyšší úroveň."