Ivan Mládek ani v 80 letech neztrácí humor

Banjo Band Ivana Mládka

Jako jeden z mála českých hudebníků se prosadil také v zahraničí: jeho hit Jožin z bažin oslnil miliony Poláků, Němců, Italů i Rusů.

Ivan Mládek | Foto: Rostislav Čapek

Ivan Mládek vystupuje s různými soubory z oblasti jazzu a country music od roku 1966. Kromě toho píše povídky, vymýšlí deskové hry a maluje. Přitom měl být původně ekonomem. Studoval Vysokou školu ekonomickou, jeho spolužákem byl mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus.

Místo toho se stal autorem mnoha písní plných humoru, které mezitím zlidověly a znají je celé generace Čechů. Jednou z nejslavnějších je Jožin z bažin. Nejvíce se ujala v Polsku, kde díky humornému videoklipu slavil Ivan Mládek před lety velký comeback. Přitom vznikla velmi rychle na objednávku za demižon slivovice.

Zcela nečekaně tuto skladbu zabrnkal baskytarista Robert Trujillo na koncertu americké heavymetalové kapely Metallica a snaživou češtinou zazpíval „jedu takhle tábořit Škodou 100 na Oravu“.

Ivan Mládek slaví osmdesátiny reedicí alb "Dobrý den!" a "Nashledanou!"

Zdroj:  Panton

Vzhledem k tomu, že se už před několika lety Ivan Mládek zařekl a neskládá nové písně, vydal Supraphon u příležitosti kulatin v reedici alba "Dobrý den!" a "Nashledanou!".

Tato první dvě alba s Banjo Bandem vyšla v letech 1976 a 1977. Často už jen názvy písní ("Můj švagr má bagr", "Medvědi nevědí", "Prachovské skály", "Jožin z bažin" či "Dáša Nováková") vzbuzují dodnes úsměv na rtech mnoha posluchačů.

klíčové slovo: