Jágr poprvé

Dnešní příspěvek se věnuje sportovním začátkům Jaromíra Jágra, které, ač se to nezdá, patří bezesporu k české sportovní historii.

Bylo nedělní ráno. Vlastně ještě končící sobotní noc. Tři hodiny místního času. Psal se 26.květen roku 1991 a město Pittsburgh zažívalo dosud nepoznané opojení. Na zdejším letišti se sešlo čtyřicet tisíc fanoušků hokejového klubu Pinguins, aby přivítalo své miláčky. Přivezli totiž ceněný a prestižní Stanley cup. Celá NHL vyslovovala poklonu jejich týmu. Jména trenéra Boba Johnsona a nejlepších hráčů byla citována doslova ve všech pádech. Mario Lemieux, Paul Coffey, Ron Francis... a s nimi i Jiří Hrdina a Jaromír Jágr. Dva Češi. Ten první podobné pocity znal už z klubu Calgary Flames, ale Jágr, ten byl skutečně "až v sedmém nebi". První sezona v NHL, a hned takový triumf!

Jágr se také okamžitě stal domácí sportovní modlou. Titulky měly jediný latemotiv : přišel - viděl - zvítězil. On sám cestu k vítězství viděl jako těžkou. Nezastíral krušné chvíle především proti New Yersey Devils s řadou skvělých Evropanů. Byli tu Rusové Fetisov s Kasatonovem, Švédové Albelin a Sundström, Fin Ojanen a také Slováci Peter Šťastný a Zdeno Cíger. Ty zápasy měly absolutní kvalitu. Finale proti Minnesota North Stars už bylo snadnější. I když jména jako Gregg Hartsburg, Mike Gartner, Bobby Smith či Kenneth Andersson měla svou prestiž. Na tým Lemieux a spol. to nestačilo. Mladý Čech se objevoval v útoku na pravém křídle právě vedle "božského Maria" a jeho hvězda začala závratně stoupat. Zvláště, když Pittsburgh za rok cennou trofej dokázal vyhrát znovu. V době stávky, tedy v sezoně 1994 až 95, se někteří hráči NHL objevili i v dresech svých mateřských klubů. Když se Jaromír Jágr chystal obléknout kladenský dres a zahrát si zase naši ligu, musel poskytnout rozhovory snad všem zdejším rozhlasovým stanicím. Náš Radiojournal odvysílal toto: Dnes je Jaromír Jágr uznávanou legendou. České republice dopomohl k vítězství na Olympijských hrách v Naganu a samotné NHL sbírá jednu prestižní cenu za druhou. Jako útočník se stal fenoménem na žebříčku tak zvaného kanadského bodování. V součtu bodů za góly a nahrávky je opravdu výjimečný. Vždyť v kategorii Art Ross Trophy o nejproduktivnějšího hráče NHL letos převezme tuto trofej již popáté. A stal se teprve čtvrtým hráčem historie, který toto ocenění získal čtyřikrát za sebou. Od roku 1998 nepřetržitě.Dá se říci, že Jaromír Jágr se stal další legendární postavou našeho hokeje. Lesk jeho jména je stejně blyštivý jako mají Bohumil Modrý, Vladimír Zábrodský, Václav Nedomanský, Jiří Holeček, Ivan Hlinka, Vladimír Růžička či Dominik Hašek. A proto i naše dnešní vzpomínka.

Autoři: Zdeněk Valenta , Vladimír Zápotocký
spustit audio