Jakub Čech obešel Česko za 50 dní

Jakub Čech (Foto: Jakub Čech)

Milovník pěších tras, filmový zvukař Jakub Čech obešel celé Česko. 2163 kilometrů zdolal za 50 dní.

Původně měl v plánu Appalačskou stezku ve Spojených státech. Ta měří 3500 kilometrů a je to nejoblíbenější dálková trasa v USA. Zasáhl však koronavirus a on se rozhodl obejít republiku, prozradil v pořadu rozhlasové stanice Radia Wave.

Sněžka, foto: Jakub Čech

"Já jsem chtěl letos dokončit Triple Crown v USA a byla to pro mě velká rána. Měl jsem všechny mapy, průvodce, letenku, domluvená setkání. Prvních čtrnáct dní po tom, co se zavřely hranice, jsem doma šílel, že se mi nepodařilo nějak se prosmyknout přes čáru, že bych to strávil na horách v bezpečí. Pak když jsem zjistil, co se tam odehrává, tak jsem byl zase rád, že jsem zůstal doma. Ale po dalším měsíci v relativní izolaci, i když jsme se snažili jezdit alespoň na víkendy, mě svrběly nohy a už jsem to doma nemohl vydržet. Pak jsem na jednom fóru lidí uviděl nápad, že bychom si mohli udělat takový dlouhý trail u nás doma. Jít ze Sněžky na Sněžku. A já si řekl, že je pro to ten správný čas a příležitost."

Myslel jsem si, že budu na Sněžce sám. Bylo nás tam dvacet

Sněžka, foto: Jakub Čech

Od rozhodnutí do uskutečnění cesty uplynulo čtrnáct dní. Jakub Čech začínal na Sněžce, jako symbolickém bodě republiky.

"Já jsem večer před tím dojel do Pece pod Sněžkou, a vyšlápl jsem si na Růžohorky. Tam jsem přespal, abych ráno s prvními paprsky mohl vyrazit. Myslel jsem si, že tam budu sám, jak to bude romantické, ale tenhle nápad má spousta lidí, takže tam bylo dalších dvacet nedospavců, ale i tak to bylo hezké. Snažím se vyrážet těsně před tím, než vyjde slunce. Dopoledne není takové horko a ujde se víc. Jsem spíš skřivan než sova."

Ašsko bylo novým objevem

Protože se v době koronaviru nic netočilo, měl na svoji dlouhou cestu dostatek času. Česko obcházel po úsecích už dřív. Ale jak řekl, obejít republiku najednou, je úplně jiný zážitek.

Foto: Jakub Čech

"Daleko víc vnímáš kontinuitu, charakter krajiny, jak se mění a také člověk nepřeskakuje úseky. Pro mě byl ohromný objev Ašsko. Nikdy jsem neměl důvod zajet až do toho výběžku a jsem za to rád. Já jsem to bral i jako text, co se týče výbavy. Díky tomu, jak se letos vyvrbilo počasí, jsem měl šanci si výbavu prověřit. Dokonce můj pětiletý kmotřenec mě překřtil z kmotříčka na mokříčka, jak jsem šel půlku cesty v dešti. Já si myslím, že jít do toho s hamakou, bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Hamaka poskytuje největší ochranu v deštivém počasí. Když prší tři dny, tak už země není schopná pojmout žádnou další vodu. České prostředí je až na nějaký úsek na jižní Moravě pořád zalesněné a není problém najít dva stromy, které jsou od sebe pár kroků."

Foto: Jakub Čech

Největším zážitkem byla místa s pohnutou historií

Foto: Jakub Čech

Největším zážitkem byl pro něho pochod územím s pohnutou historií. Viděl vysídlené sudetské vesnice, výstavu věnovanou Heliodoru Píkovi a další památky novodobé české historie.

"Když přijdu k nějakému bunkru, tak si ho rád prohlédnu, ale když míjíš ty tuny betonu celé dva měsíce, tak přemýšlích o té zmařilé naději, která do toho byla vkládaná. Další věc jsou ty vylidněné obce, respektive místa, kde dřív byly ty velké vesnice, které měly dvě hospody, školu. Teď tam není nic, přemýšlíš nad osudy těch lidí, kteří tam žili. Nacházíš pomníčky zastřelených lidí, kteří se pokoušeli dostat v 50. a 60. letech na svobodu."

Neratov, foto: Jakub Čech

"Pro mě byla vrcholem návštěva památníku druhé světové války v Hrabyni u Opavy. Opravdu jsem měl hroznou depresi, a to se zlomilo, až když jsem přišel do Neratova. Byla to vesnice, která měla stejný osud, byla prázdná. Tam se to podařilo faráři Josefovi Sucharovi a společenství lidí kolem nich to znovu zabydlet. Nejenom spravit kostel, ale to místo je strašně živé. Má vlastní hospodu, vlastní kavárnu, pivovar, ale hlavně je tam velmi silná komunita, která tam žije," vyprávěl Jakub Čech na Radiu Wave o svých zážitcích při pochodu kolem republiky.

Foto: Jakub Čech