Javory slaví výročí a vydávají reedici nejúspěšnějšího alba

Hana a Petr Ulrychovi, foto: oficiální web skupiny Javory

Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi slaví letos několik výročí. Petrovi je 75, Haně 70 let. A hudební formace Javory, kterou založili v roce 1974, už 45 let dokazuje, že folk a beat jdou k sobě stejně dobře jako cimbál a housle.

Foto: oficiální web skupiny Javory

Hana a Petr Ulrychovi, foto: oficiální web skupiny Javory
Svou lásku k hudbě zdědili po otci. Operním pěvci a sólistovi Janáčkovy opery v Brně. Avšak i přes tento silný vliv Petr vystudoval letecké inženýrství na Vojenské Akademii a Hana se stala zdravotní sestrou. Láska k hudbě nakonec převládla, a tak se Petr Ulrych od roku 1966 naplno vydal na dráhu profesionálního hudebníka. Začínal v kapele Vulkán, z které pak v roce 1967 přešel do kapely Atlantis, kam ho následovala i jeho sestra Hana.

21. srpna 1968 Petr Ulrych spontánně složil a nahrál píseň „ Zachovej klid“, protest song proti vstupu varšavských vojsk na naše území, která měla na duo Hana a Petr Ulrychovi fatální dopad. Nicméně v roce 1971 se podařilo získat Haně Ulrychové za skladbu „Spoutej mě“ zlatou Bratislavskou Lyru.

V podání Javorů se folk propojil s lidovou muzikou

Petr a Hana Ulrychovi, foto: oficiální web skupiny Javory
V roce 1974 pak založili sourozenci skupinu Javory, která si brzy našla své publikum a to hlavně díky velmi netradičnímu pojetí či přístupu k české folklórní hudbě a jejímu prolínání se s ostatními žánry. Ostatně jak Petr Ulrych v rozhovorech připomíná „největší vliv na nás měli britští Cream“. Významný byl pro ně například i festival ve Woodstocku 69'. Přesto se nebáli zahnout ve svém vývoji i jinam a jejich propojení s lidovou muzikou, cimbálovkou působí velmi přirozeně.

S uskupením Javory se stali známými nejen doma, ale i ve světě. V letošním jubilejním roce se rozhodli pro reedici svého nejúspěšnějšího alba „ Nikola Šuhaj Loupežník“. Obal je přesnou kopií toho původního a obsahuje kompletní texty, vzpomínky tvůrců a dobové fotografie. Na CD byl premiérově přidán bonus se sedmi písněmi z Hanina sólového alba z roku 1976, na kterém se autorsky podílel bratr Petr právě v duchu nahrávky "Nikola Šuhaj Loupežník". Album slavnostně pokřtí v květnu v brně a Praze spolu se svou skupinou Javory, Javory beat i zajímavými hosty.