Její pastorkyňa zahájila festival Janáčkovo Brno 2004

Leoš Janáček

Ve středu 21. ledna uplynulo právě 100 let, co byla poprvé uvedena nejslavnější opera Leoše Janáčka - Její pastorkyňa. V den stého výročí světové premiéry tohoto díla uvedla brněnská Janáčkova opera jeho obnovenou premiéru. Ta je součástí festivalu Janáčkovo Brno 2004 připravovaného k 150. výročí narození Leoše Janáčka a která zároveň otevírá rok české hudby. Více Jaromír Marek.

Leoš Janáček
Když v lednu roku 1904 uvedl Leoš Janáček svoji operu Její Pastorkyňa, s libretem podle dramatu Gabriely Preissové, nikdo z návštěvníků a snad ani sám autor netušil, že se právě odehrává mimořádná hudební událost světového významu. Ostatně, jak by mohl. Vždyť uvedení opery, jako zcela nevhodné, rok předtím pražské Národní divadlo odmítlo a světová premiéra se proto odehrála ve skladatelově bydlišti, v Brně.

Nyní byla Její pastorkyňa uvedena ve spolupráci brněnské Janáčkovy opery a vídeňské Státní opery s řadou světově proslulých umělců, uveďme jen Anju Silja, Martu Beňačkovou nebo Petera Straku. Taktovky se ujal Jaroslav Kyzlink a režie David Poutney.

David Poutney,  Foto: ČTK
Za sto let od prvního uvedení se Jenůfa, pod tímto názvem je Její pastorkyňa uváděna ve světě, dočkala mnoha premiér. Ta brněnská je však přece jen v něčem výjimečná. Více ředitel Národního divadla v Brně Zdeněk Prokeš.

"Je to původní Janáčkova verze, bez všech pozdějších úprav. Pro našeho posluchače to bude zcela nové pojetí."

Jaký je Janáček jako autor a jaká je jeho nejslavnější opera Její pastorkyňa? Na to jsem se zeptal režiséra Václava Věžníka, který patří k předním propagátorům Janáčkova díla.

"Já jsem režíroval Pastorkyňu nejméně pětkrát, u nás i ve světě. Ptáte se, jak je Janáček těžký? Především je mnohoznačný, nelze jej dělat vždycky stejně. Vždycky objevujete mnoho nových věcí. Dělal jsem jej pětkrát, ale kdybych jej dělal ještě desetkrát, zase bych mnoho nového objevil."

Janáčkův festival, který Její pastorkyňa zahájila, představí celé Janáčkovo jevištní dílo, tj. všech devět oper: Šárka, Počátek románu, Její pastorkyňa, Osud, Výlety páně Broučkovy, Káťa Kubanová, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos a Z mrtvého domu a taneční pásmo Rákos Rakoczy. Je to vůbec poprvé, kdy bude na jednom festivalu uvedeno kompletní scénické dílo Leoše Janáčka.