Jeskyně Na Turoldu nabízí přírodní atrakci - Jezerní dóm

Jeskyně Na Turoldu, foto: Huhulenik, CC BY 3.0 Unported

Speleologové opět zpřístupnili největší atrakci jeskyně Na Turoldu - Jezerní dóm. Jde o nejníže položenou část jeskyně, v níž je jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Zpřístupněna byla už loni, ale kvůli spodní vodě, která podzemní síň zaplavila, byl Jezerní dóm opět uzavřen.

Tuhle unikátní přírodní atrakci najdete u Mikulova na Břeclavsku. Leží 38 metrů pod úrovní vchodu jeskyně Na Turoldu. Speleologové se na zpřístupnění Jezerního dómu léta připravovali. V hlubokém podzemí vytvořili složité schodiště, aby do něj mohli turisté pohodlně sestoupit a umístili osvětlení. To se však muselo přeinstalovat, protože ho zaplavovala spodní voda. Přišlo sem proto osvětlení podvodní. Jak uvedl vedoucí správy jeskyní Jiří Kolařík, podzemní jezera jsou v jeskyních poměrně vzácná.

Jeskyně Na Turoldu,  foto: Huhulenik,  CC BY 3.0 Unported
"V jeskyních tak často jezera neuvidíme. Máme pár jeskyní v ČR a nebo v jeskyních Moravského krasu tekoucí řeku Punkvu. U nás došlo k tomu, že spodní voda vyleptala vápence a vytvořila prostory, které jsou periodicky zaplavovány vodou. Takže to jezero bývá jednou za čas hluboké zhruba pět metrů. Voda tři čtvrtě roku stoupá a pak dva roky klesá."

A právě podzemní voda zhatila loňské otevření Jezerního dómu. Turisté sem mohli asi měsíc a pak se opět uzavřel.

"Jezerní dóm jsme se slávou poprvé otevřeli loni v květnu, ale bohužel během května nám stoupla hladina spodní vody na historické maximum devíti metrů, takže nám zaplavila kompletně Jezerní dóm i s přístupovou propástkou. Proto se Jezerní dóm musel uzavřít, ale letos voda poklesla asi o čtyři metry, takže nám umožnila opět alespoň na první plošinu pozvat návštěvníky do jeskyně."

Jeskyně Na Turoldu,  foto: Huhulenik,  CC BY 3.0 Unported
Když spodní voda zaplavila jeskyni do devíti metrů, byl překonán i rekord z roku 1951. A tak nezbylo než čekat, až voda opadne, což se nyní stalo. Kam až voda sahala ukazuje při prohlídkách Jaroslav Rakušan.

"Když se podíváte na stropy, tak uvidíte takovou vodní čáru, až do této výšky se nám dostala hladina spodní vody v minulém roce. Ta voda moc na koupání není, má pouze 6 až 7 stupňů Celsia. Jestli chcete zjistit, jak je hluboká, tak je tam nejlepší zkusit hodit minci. Ona se vám krásně bude potápět."

Jeskyně Na Turoldu,  foto: GuentherZ,  CC BY 3.0 Unported
I teď je kvůli vysoké hladině jezírka možné dostat se jen na první vyhlídkovou plošinu. Jeskyňáři doufají, že voda bude ještě klesat a umožní pracovat na dalších projektech. Počítalo se totiž s tím, že z dómu vznikne nová chodba do dalších prostor jeskyně, aby vznikl nový turistický okruh. Z Jezerního dómu vede nyní úzká chodbička do sousední Bílé síně. Je tak těsná, že ji lze zdolat jen po čtyřech. Po jejím rozšíření by turisté prošli do dalších síní a novou atrakcí jeskyně by se stal průchod tektonickou poruchou - úzkou prasklinou dlouhou 18 metrů. Jeskyni Na Turoldu navštíví ročně na 30.000 turistů. Mnozí teď přijeli právě kvůli zpřístupnění Jezerního dómu.

"Ano, jeli jsme sem kvůli tomu, našli jsme to na internetu,"

říká jeden z turistů a další návštěvnice dodává:

Jeskyně Na Turoldu,  foto: Huhulenik,  CC BY 3.0 Unported
"Hezké, ale je tu míň výzdoby, než jsme zvyklí z ostatních jeskyní. Ale je to zajímavé a oproti ostatním jeskyním je hodně hluboká."

Krápníkovou výzdobu by v jeskyni Na Turoldu hledali turisté opravdu marně, potvrdil správce jeskyní Jiří Kolařík:

"Protože voda, která se zvedá a klesá, tak neumožňuje jejich růst, ale vyleptává vápence, takže vytváří tzv. turoldskou výzdobu, která připomíná korály, které jsou třpytivé krystaly kalcitu."

10
48.814769700000
16.639212370000
default
48.814769700000
16.639212370000