Jiří Kylián, který tančil i s australskými domorodci, získal Seregiho cenu

Choreograf Jiří Kylián

Světoznámý choreograf českého původu Jiří Kylián získal jako první zahraniční choreograf maďarskou Seregiho cenu. Vedení budapešťské opery se rozhodlo toto ocenění věnovat právě Kyliánovi jako jednomu z nejvlivnějších tvůrců tanečního umění na světě.

Seregiho cena se v Maďarsku uděluje teprve od smrti László Seregiho v roce 2012. Kvůli nabitému programu se Jiří Kylián slavnostního galavečera nezúčastnil. Do Budapešti však z Haagu vzkázal, že si toto ocenění nesmírně váží a těší se na brzké setkání s maďarským publikem. V příští sezóně totiž plánuje uvést v Budapešti své choreografie Sarabande a Padající andělé.

"Můj vztah k Maďarsku a maďarským umělcům sahá daleko do minulosti. Tato cena nese jméno jedné z rozhodujících postav tanečního umění poválečných let a velice charismatického člověka László Seregiho, kterého jsem neměl štěstí poznat osobně, ovšem jeho jméno mě provázelo po celý život," uvedl Kylián v poděkování. Vdova po László Seregim Eszter Kollárová uvedla, že oba umělci měli podobné chápání tance.

Jiří Kylián vytvořil přes 80 choreografií

Jiří Kylián je jednou z největších osobností světové taneční scény. Učil se od australských domorodců, nebojí se extravagance a pocty mu skládá i nizozemská královna. Jiří Kylián tančí od devíti let. Primabalerínou byla i jeho maminka. Po sovětské okupaci odešel za hranice, působil ve Stuttgartu a nakonec se usadil v Haagu. Poprvé předvedl své umění v Praze až po šestnácti letech. To už byl ředitelem Nizozemského tanečního divadla (NDT), které svými choreografiemi proslavil po celém světě.

Jiří Kylián: Vycházející slunce | foto: Opera de la Bastille

Jiří Kylián vytvořil přes 80 choreografií, většinou uvedených v Haagu. Velkou část jeho prací zařadilo do repertoáru 40 světových souborů. Je nositelem řady vyznamenání a ocenění z celého světa. Je držitelem Zlaté medaile za zásluhy ČR. V roce 2000 získal Cenu Laurence Oliviera, laureátství monacké prestiční Ceny V. Nižinského pro nejlepšího světového choreografa, doktor honoris causa pražské AMU a cenu ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.