José Cura v Praze

José Cura

Za kulturní událost mimořádného významu je považován koncert jednoho z nejuznávanějších světových tenoristů současnosti - Argentince Josého Cury, který se uskutečnil 31. ledna ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Fanoušky opery i obdivovateli hudebních megastar s napětím očekávaný večer, nazvaný "Opera Gala", byl prvním veřejným vystoupením tohoto charismatického umělce u nás. Informuje Evelina Himalová.

Skvělé reference, navíc podpořené mohutnou mediální kampaní, jež Curu předcházely, rozhodně nepřeháněly, svou show si posluchače zcela podmanil. Skvostný hlas, divadelní projev, i jeho dirigentské výkony v několika orchestrálních číslech programu publikum odměnilo bouřlivým potleskem. José Cura zpíval operní melodie a jihoamerické písně, občas se také doprovázel na kytaru. Ze sedadel zdvihl diváky slavnou árií z Pucciniho "Turandot", která se díky "třem tenorům" stala hymnou světových šampionátů. Stejně tak vzbudil nadšení, když během přídavků jemně, téměř neslyšně, zazpíval píseň "Yesterday" z repertoáru Beatles.

jmenován hlavním hostujícím dirigentem orchestru Simfonia Varsovia. V následujícím období ho čekají mimo jiné "Komedianti" v Hamburku, kde bude řídit i "Sedláka kavalíra", ve Vídni se představí v "Tosce", v Curychu v "Donu Carlosovi" a ve Veroně v "La Traviatě". Napřesrok znovu vystoupí v newyorské Metropolitní opeře, tentokrát v titulní roli opery "Samson a Dalila". V diáři, jak se zmínil na tiskové konferenci před pražským koncertem, má už zaplněna data do konce roku 2006. Zda máme nějakou naději setkat se s ním v české metropoli v dohledné době znovu, na to jsem se zeptala doktorky Taťány Čechovské z agentury PANART, která je v kontaktu s Josém Curou už mnoho let, a také současný koncert byl výsledkem této spolupráce.

"Spolupracujeme od roku 1996 a jelikož ta spolupráce probíhala na velice dobré bázi, obě strany byly vždy spokojené - já jsem mu dělala promotion v Itálii, v Anglii, tenkrát ještě v rámci Warner Music nahrávací společnosti, kde on byl exkluzivním umělcem a já jsem ji zastupovala - vznikla určitá profesionální důvěra. Ve chvíli, kdy došlo k uvažování o koncertě tady, zvolil naši agenturu, jako tu agenturu, s níž chce spolupracovat, a s kterou ten koncert prostě chce realizovat. O dalším se jedná. U takových velkých hvězd, jako je pan Cura, je však velký problém najít v jejich náročném časovém kalendáři nějakou skulinku. Takže teď zrovna se hledá ta skulinka, ale ještě nemáme to datum,"

...uvedla pro povzbuzení těch, kteří se bohužel na první, dlouho předem beznadějně vyprodaný koncert Josého Cury do Smetanovy síně Obecního domu v Praze nedostali. Útěchou pro ně mohl být zatím alespoň záznam, vysílaný Českou televizí tuto sobotu na druhém programu v hlavním večerním čase. Rovněž my vám ze záznamu - ovšem na zvukový nosič - přinášíme ukázku pěveckého umění "tenora pro 21. století", jak bývá Cura často nazýván.