"Jsem rozpačitý ze své situace, nevím přesně, jak se v ní pohybovat,"řekl Havel před novináři

Bývalý prezident Václav Havel uspořádal 17.2. tiskovou konferenci v pražském Café Louvre, foto: ČTK

Rok, který Václav Havel strávil mimo prezidentský úřad, mu trochu připomněl doby, kdy byl disidentem. Prohlásil to před novináři. Dodal, že po svém odchodu z Hradu začal kolem sebe pozorovat "zvláštní věnec rozpaků". "Tato země je strašně rozpačitá z toho, že někdo takový tady je. Ale i ten dotyčný bývalý prezident je rozpačitý ze své situace a neví přesně, jak se v ní pohybovat," uvedl Havel.

Bývalý prezident Václav Havel uspořádal 17.2. tiskovou konferenci v pražském Café Louvre, foto: ČTK
Václav Havel si pochvaluje, že už není ústavním činitelem, a může se proto vyjadřovat mnohem volněji a otevřeněji. Na dotaz novinářů, jak hodnotí současného prezidenta Václava Klause, však odpovědět nechtěl. Vadí mu, že média "personifikují" spor s jeho nástupcem Václavem Klausem. Havel prý sice má s Klausem na tisíc a jednu věc naprosto jiný názor, ale vadí mu, že se nemluví o "meritu věcí, o hodnotách, ale o konkrétních osobách". Přestože si Havel předsevzal, že se na adresu současného prezidenta nebude vyjadřovat a nebude s ním polemizovat, při setkání s novináři nakonec učinil výjimku. "Jedna věc je, na kterou bych měl reagovat. Václav Klaus napsal před časem v nějakém interview, že mně šlo vždycky jen o prospěch vlastní, na rozdíl od něj, jemuž běží o prospěch obecný. Já jsem v tom cítil plivnutí na celý svůj život. Zdá se mi být korektní alespoň říct, že toto se mě dotklo," uvedl Havel. Denně Havlovi přichází asi 30 dopisů. Polovinu z nich tvoří "hezké a přátelské dopisy od občanů". Ve zbytku případů jde o různá pozvání na konference, žádosti o rozhovory, záštity, vystoupení či přednášky, které musí z časových důvodů v drtivé většině odmítnout. A právě velmi malou komunikaci s veřejností mu vytkli přítomní novináři. Havel reagoval:

"Nechci se plést do každodenních politických hrátek. K věcem zásadním jsem připraven se vyjádřit. Když by se někdo chystal například odsunout lesbičky, tak první, na co narazí, je můj křik a má hladovka."

Havel také komentoval množství cen a doktorátů, které dostává od institucí po celém světě. Narůstající počet těchto ocenění nepovzbuzuje jeho sebevědomí. "S každou cenou upadám do hlubších a hlubších rozpaků, že mám tolik cen," uvedl.