Kalendárium

0:00
/
0:00

Dobrodruh Jan Eskymo Welzl, skladatel Leoš Janáček nebo zakladatel proslulé automobilky Václav Klement jsou tentokrát hrdiny kalendária.

140 let uplynulo od narození legendárního dobrodruha, všeuměla, cestovatele atd. atd. Jana Eskymo Welzla. Už jeho současníci často nevěřili, že vše, co o sobě a svých dobrodružstvích Welzl vypráví, je pravda. Jeho příběhy zaznamenali např. Rudolf Těsnohlídek, Bedřich Golombek a Eduard Valenta. Vznikly tak knihy jako Třicet let na zlatém severu nebo Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě. V rodném Zábřehu bylo Welzlovi uděleno čestné občanství, je po něm pojmenována naučná stezka, festival a na vlaky projíždějící městem mává cestovatelova socha.


Před 80 lety zamřel jeden z největších českých hudebních skladatelů Leoš Janáček. Rodák ze severomoravské obce Hukvaldy, kde jej dodnes připomíná mimo jiné socha Lišky Bystroušky, prožil velkou část svého života v Brně v domku v dnešní Smetanově ulici. Působil tam jako ředitel varhanické školy i profesor na konzervatoři. V rekonstruovaném objektu se nachází např. kompletně dochovaná Janáčkova pracovna. Jak to v ní vypadá popsal před časem Rádiu Praha muzikolog Jiří Zahrádka.

Leoš Janáček s manželkou Zdenou
"Tato pracovna je jediná místnost, která je opravdu původní. Pracovna byla po Janáčkově smrti věnována Zdenkou Janáčkovou Moravskému zemskému muzeu. Když tady v 50. letech muzeum udělalo expozici, tak se zde ta pracovna vrátila. A vypadá tak, jak byla za Janáčka. Snad jenom ta skříň s nádobím bývala vedle v salónu. Jinak je tady Janáčkův psací stůl s fotkou Dvořáka, tu zde vždycky míval a naproti byla podle fotografií vždy fotka Janáčkovy dcery Olgy, která zemřela v roce 1903, Zdenka ji patrně někomu věnovala."

Nechybí ani mistrův klavír, který dostala jeho žena Zdenka jako svatební dar.

Nahlédnout může návštěvník také do Janáčkovy knihovny.

"Janáček si patrně knížky, stejně jako noty hodně půjčoval. Je to tady takový základ, který měl a také knihy, které dostával. Zůstal tady třeba Ottův slovník, který patřil patrně do každé vzdělanecké rodiny konce 19. stol. V knihovně najdete většinou velmi odborné knihy psychologie, estetiky, akustiky apod. Ono se trochu traduje, že Janáček byl takový ten brněnský solitér, který byl osobitý, nepříliš vzdělaný, pořád byl v Brně a nikam nejezdil. To je samozřejmě nesmysl. Janáček byl rozhodně nejvzdělanější skladatel té doby. Myslím si, že byl dokonce vzdělanější než Fibich, o kterém je známo, že měl třeba velký přehled ve fyzikálních otázkách. Janáček byl vzdělaný a knihovna tomu odpovídá."


Foto: ČTK
Před 30 lety byl uveden do provozu první úsek trasy A pražského metra. Cestující se mohli svézt z Náměstí Míru až do Dejvic. Áčko má mezi trasami metra několik nej: nejhlubší stanici Náměstí Míru, kde se nacházejí také nejdelší eskalátory a úsek mezi Hradčanskou a Malostranskou je nejhlubší trasou mezi stanicemi.


Václav Laurin a Václav Klement,  zakladatelé českého automobilového průmyslu | Foto: ČTK
Před 70 lety zemřel Václav Klement, spoluzakladatel proslulé automobilky Laurin a Klement. Původním povoláním byl knihkupec a kromě automobilů či motocyklů se věnoval i spoustě jiných zcela odlišných činností. Zasloužil se o elektrifikaci Mladoboleslavska, byl členem představenstva Živnostenské banky a založil také Sirotčinec manželů Klementových.