Kalendárium

0:00
/
0:00

Dnešní Kalendárium připomene výtvarníka Jiřího Trnku, cestovatele Emila Holuba nebo literárního kritika F. X. Šaldu. A řeč tentokrát bude i o úspěších českých sportovců. Výročí vybírala Martina Lustigová.

Před 95 lety se narodil výtvarník a režisér animovaných filmů Jiří Trnka. Po skončení studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze krátce provozoval vlastní loutkové divadlo, z ekonomických důvodů ho ale i přes velký divácký zájem musel zavřít. Později se věnoval ilustraci knih, navrhoval dětské hračky, kreslil pro noviny. Po válce vstoupil do světa animovaného filmu. Jeho prvním snímkem byl film Zasadil dědek řepu. Brzy přešel k loutkovému filmu, v roce 1947 natočil Špalíček. Jeho posledním snímkem byla Ruka. Jiří Trnka zemřel v prosinci 1969.

U příležitosti 95. výročí narození Jiřího Trnky připomíná jeho tvorbu Národní filmový archiv. Historička Michaela Mertová upozorňuje na to, že domácí publikum nemá možnost Trnkovy filmy - obzvláště na plátně - vidět: "Myslím si, že je strašná škoda, že tyto filmy nejsou uváděny v obnovených premiérách, jak dorůstají noví a noví diváci. Spousta lidí se domnívá, že ty filmy zná, vzpomíná si na ně z dětství. Ale Trnka měl takovou specialitu, že nerozlišoval mezi dětským a dospělým publikem. Takže pokud někdo tyto snímky viděl v dětství, díval se na ně očima dětí. A dnes, pokud je vidí v jiných souvislostech, tak to pro něj často bývají úplně jiné, nové snímky. A říká si: ´Já si na spoustu věcí nepamatuji, je to úplně jiný snímek, než jak jsem ho vnímal tenkrát.´ Domnívám se, že tyto filmy je nutné vidět znovu a znovu, protože nám přinášejí spoustu nových podnětů. I vizuálně jsou dodnes úchvatné, i když od natočení některých z nich, jako třeba v případě Snu noci svatojánské, uplynulo už skoro padesát let."


K nejznámějším českým cestovatelům patří Emil Holub. Po absolvování lékařské fakulty vyrazil v roce 1872 na cestu do Afriky. Jeho první africký pobyt se protáhl na sedm let, uskutečnil tři průzkumné výpravy na území Transvaalu a Kapska, poznal tok řeky Zambezi a její okolí. Po svém návratu pak uspořádal sérii přednášek a také vydal svůj první cestopis. Do Afriky se vrátil v roce 1883. Výpravu do nitra kontinentu ale provázely nesnáze, které vyvrcholily střetem s bojovným kmenem Mašukulumbů. Během svých cest nashromáždil pozoruhodnou sbírku přírodnin a etnografického materiálu, pro kterou však nenašel vhodné prostory. Zklamán nezájmem muzeí začal sbírky postupně prodávat a rozdávat. Emil Holub zemřel 21. února 1902 ve Vídni, bylo mu 54 let.


Před 140 lety se narodil literární kritik František Xaver Šalda. V roce 1919 se stal profesorem srovnávacích literatur na Karlově Univerzitě. Z jeho prací stojí za připomenutí například Básnická osobnost Dantova, Antonín Sova, Božský rošťák Arthur Rimbaud, O nejmladší poesii české nebo O tzv. nesmrtelnosti díla básnického. Své texty Šalda publikoval v různých časopisech, v roce 1928 založil Šaldův zápisník, jehož devět ročníků vyplnil svými pracemi. F. X. Šalda zemřel v dubnu 1937.


Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Kalendárium dnes nabízí i připomenutí některých sportovních událostí. Před pěti lety vybojoval akrobatický lyžař Aleš Valenta na olympijských hrách v americkém Salt Lake City zlatou medaili ve skocích. Zlato si loni z olympiády dovezla i běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, vybojovala ho v italském Pragelatu v závodě na 30 kilometrů volnou technikou. Před šedesáti lety skončilo na pražské Štvanici mistrovství světa v ledním hokeji, českoslovenští hokejisté na něm poprvé získali zlaté medaile.