Kalendárium

0:00
/
0:00

Zřízení židovského ghetta v Terezíně, založení Tělocvičené jednoty Pražské, narození sochaře Bohumila Kafky nebo připojení tehdejšího Československa k internetu - to jsou jen některá z témat, která pro dnešní Kalendárium vybrala Martina Lustigová.

Před 65 lety bylo rozkazem říšského protektora v Terezíně zřízeno židovské ghetto. Věznění se bohužel nevyhýbalo ani malým dětem. V rozhlasovém archivu jsme našli rozhovor se sotva pětiletým chlapcem Tomášem Frittou. Záznam je z roku 1945.


16. února 1862 byla v Praze z iniciativy Miroslava Tyrše a Jidřicha Fügnera založena Tělocvičná jednota Pražská, pozdější Sokol. Prvním starostou se stal právě Fügner. Ještě během roku 1862 bylo ustaveno osm venkovských jednot. Na Moravě vznikla první sokolská jednota v prosinci tohoto roku. Od počátku se u členů Sokola rozvíjelo vlastenecké cítění, za první světové války se účastnili odboje. Sokol byl během své historie čtyřikrát zakázán nebo omezen - buď válkami nebo režimem. První sokolský prapor namaloval Josef Mánes, matkou praporu se v červnu 1862 stala Karolína Světlá.


14. února 1878 se narodil autor jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově Bohumil Kafka. Kafka návrh sochy předložil v roce 1932, na soše pracoval až do roku 1941. Socha je 9 metrů dlouhá a 9,5 metru vysoká, váží 16 tun. Bohumil Kafka je autorem také několika dalších monumentálních pomníků. Zemřel v listopadu 1942.

Jezdecká socha Jana Žižky na pražském Vítkově

Jméno spisovatele Karla Klostermanna máme nerozlučně spojené se šumavskou krajinou. Narodil se 15. února 1848 v rakouském Haag am Hausruck. Jeho rodiče pocházeli ze Šumavy a brzy se tam také vrátili. Po tři desetiletí Klostermann vyučoval na plzeňské reálce němčinu a francouzštinu. Publikovat začal německy, ale nebyl příliš úspěšný, a tak začal psát česky. Ve svých románech z venkovského prostředí popisoval tradice i život na Šumavě. Je autorem více než tří stovek románů, obrazů, novel, povídek nebo fejetonů.


Před čtyřmi lety zemřel herec, režisér, dramatik a výtvarník Miroslav Horníček. Můžeme o něm říct, že patřil k legendám českého divadelního a filmového herectví. Narodil se krátce po vzniku Československé republiky v Plzni - a tam také poprvé stál na divadelních prknech. Po druhé světové válce se přesunul do Prahy. A proslul mimo jiné jako herecký partner Jana Wericha, Jiřího Suchého nebo Miloše Kopeckého. Od 70. let vystupoval především ve svých autorských divadelních i televizních recitálech.


13. února 1992 se tehdejší Československo oficiálně připojilo k internetu. Neznámý pojem se za tu dobu stal běžnou součástí života miliónů lidí. Myšlenka propojení počítačů do jedné supersítě pochází ze 60. let a kořeny má v americké armádě. A pro zajímavost: internetové stránky Radia Praha vznikly už v roce 1994.