Klokánky vystaveny kritice

Brněnské centrum Klokánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Společnost sociální pediatrie chce, aby ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo nebo zcela zrušilo azylová centra, která zřizuje Fond ohrožených dětí, takzvané Klokánky. Reagují na případ Ondřeje z Kuřimi, který se spolu svými sourozenci dostal do brněnské pobočky Klokánka poté, co jeho matka Klára Mauerová skončila ve vazbě za údajné týraní Ondry. Podle pediatrů se dětem okamžitě nedostalo potřebné odborné péče. Navíc tvrdí, že Klokánek pochybil, když jedno ze tří dětí, třináctiletá Anna, v noci na sobotu uteklo.

Brněnské centrum Klokánek,  foto: ČTK
"Jako odborná společnost usilujeme o to, aby se všem dětem ohroženým dostalo včasné, řádné a odborné péče. Víme také, že podobný případ neprofesionální, neodborné a nedostatečné péče v Klokánku není případem jediným či ojedinělým," uvedl v tiskové zprávě předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg.

"Týrání, zneužívání je v podstatě medicínská diagnóza. A dítě, které si nese nějaký následek svého týrání, je v podstatě dítě, které potřebuje odbornou medicínskou, zdravotní péči. V Klokánku jsou neškolené, nekvalifikované tety, které možná umějí otevírat jakousi tu náruč, ale v té první fázi, bezprostředně po tom, co to dítě prožije, potřebuje péči psychoterapeutickou, psychologickou, a v Klokánkách, dle naších zkušeností, dostupná není. Ostatně o tom svědčí i ten případ z toho Brna."

Fond ohrožených dětí kritiku jednoznačně odmítá. "Jejich výzva mě nepřekvapuje, od vzniku Klokánků se snaží o jejich zrušení," uvedla předsedkyně fondu Marie Vodičková:

Marie Vodičková
"My opravdu nemůžeme dávat mříže ani zámky na všechna okna, ale kdybychom asi tušili, že celá ta rodina o tom v podstatě věděla, co se tomu chlapci děje, alespoň podle jeho výpovědi tady, tak asi... Nevím, to by tam musel někdo asi přímo spát v té místnosti s ní, ale to je prostě místnost pro tři děti, které tam byly, včetně toho jejího bratra."

K tolik kritizovanému útěku třináctileté dívky z brněnského Klokánka Marie Vodičková dále uvedla:

"My nejsme samozřejmě nějaké uzavřené oddělení. Byla otevřená ventilačka, což je takový poměrně malý průduch dole. Jinak ta velká okna se ani otevírat nedají. Nás všechny šokovalo, že se tam vůbec protáhla. Ještě ve dvanáct hodin (teta spí v kuchyni a tři děti spaly v tom pokoji) bylo všechno v pořádku, a když pak je šla kontrolovat v půl třetí, tak už tam ta Anička nebyla, no."

Fond ohrožených dětí v Česku provozuje 18 Klokánků, může v nich umístit přes 300 dětí. Bydlí v domácnostech maximálně po čtyřech s takzvanými tetami, které se o ně starají. Pobyt je braný jako přechodný. Děti tu v průměru zůstávají pět měsíců, pak se větší část z nich vrací do původní rodiny, část adoptují noví rodiče. Brněnský Klokánek funguje od konce minulého roku. Žádný problém se v jeho případě zatím neobjevil.