V Praze začal fungovat první "babybox"
První babybox, do kterého mohou matky anonymně odložit narozené dítě, začal fungovat v GynCentru v pražském Hloubětíně. Hlavním cílem projektu je snížit počet dětí, které matky porodí mimo nemocnici a zabijí je, protože je nechtějí. Se zřizováním babyboxů však nesouhlasí ministerstvo zdravotnictví. Tvrdí, že jejich existencí bude legalizováno nezodpovědné jednání rodičů a zvýší se počet odložených dětí. S tím nesouhlasí představitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, podle níž může babybox zachránit ročně desítky životů.
"Ročně se najde průměrně tak čtyři, pět zabitých dětí. Myslím si, že je to malé procento těch skutečně zabitých, hozených do popelnice nebo všude možně jinam. To je veliká náhoda, že se novozozeně najde. Takže i kdyby se zvýšil počet těch nalezených dětí, tak se to podle mě zvýší na úkor těch, které se nikdy zavražděné nenajdou."
Zřízení babyboxu vítají nejen odborníci a zástupci dětských fondů, ale také mnozí politici, kteří se otevření zúčastnili. O první babybox v Česku se zasloužil nadační fond pro odložené děti Statim. Jeho ředitel Ludvík Hess strávil tři čtvrtě roku marnou snahou zřídit schránku v nejznámější pražské porodnici U Apolináře. Snaha ale skončila nezdarem kvůli nesouhlasu ministerstva zdravotnictví. Proto se obrátil na soukromé zařízení, do jehož rozhodnutí nemůže ministerstvo zasahovat. S argumenty ministerstva Hess nesouhlasí.
"Argumentace začala tím, že se jedná o trestný čin. Pak zřejmě pochopili, že když za tím stojí řada předsedů pražských soudů, ředitel policie, šéf pražského zastupitelství, tak že to trestný čin nebude. Ale přešli na jinou argumentaci. Ministerstvo uvádí, že zřízení babyboxů by mohlo způsobit, že by zde byly odkládány děti především cizinců a děti zdravotně handicapované, jejichž péče by vyžádala vysoké finanční náklady. To považuji za otřesný argument, že se objevil v péči takového institutu jako ministerstvo zdravotnictví, které by mělo být úplně na jiné straně."Prohlášení ministerstva zdravotnictví, které je na jeho internetových stránkách, dále uvádí, že problematika babyboxů u nás není právně upravena. Mimo jiné připomíná, že opuštění dítěte je tresný čin a že dítě má právo znát svou identitu, jak vyplývá z mezinárodní úmluvy. Svůj postoj v této věci však změnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, které již zřízení babyboxů nebrání.
Schránka bude ženám v tíživé situaci neustále přístupná, je totiž umístěna v boční zdi areálu zdravotnického centra. Poté, co je dítě do vytápěného boxu dáno, okamžitě se ozvou pagery v kapse zdravotníků, kteří miminko do limitu 50 vteřin ze schránky vezmou. Ředitel sdružení Statim Ludvík Hess má v plánu ještě 20 babyboxů a jedná se zdravotnickými zařízeními po celé republice. Zákon zatím v Česku sice umožňuje anonymní porody v nemocnici, ale neplatí pro všechny. Anonymní porod je umožněn jen svobodným ženám s trvalým pobytem v ČR.