Koaliční experti na právo chtějí debatu o změně systému soudů

Koaliční lídři už dostali od svých expertů na právo a veřejnou správu 80 programových bodů, které by podle nich měla rodící se vláda ODS, TOP 09 a VV prosazovat. Vyjednavač ODS Zdeněk Zajíček ČTK řekl, že mezi novinkami uzavřené kapitoly je například závazek, že koalice otevře diskusi o zjednodušení současné čtyřstupňové soudní soustavy. Strany také chtějí, aby byli všichni úředníci a další lidé ve službách státu jmenováni do funkcí na dobu určitou, týkalo by se to nově například i státních zástupců. "Vytvořil by se tak přirozeně princip rotace funkcí a přispělo by to k omezení klientelismu," uvedl Zajíček. Novinka by se týkala také ministerských úředníků, rad i funkcionářů na krajských úřadech.

V oblasti justice se vyjednávači ODS, TOP 09 a VV dohodli na tom, že co nejrychleji vpustí do debaty ve sněmovně předlohy připravené už dříve kabinetem Mirka Topolánka, například nový občanský zákoník. Uzavřena jsou i citlivá témata, jako je zřízení metropolitní policie či institut předstíraného úplatku. V prvním případě vláda zadá analýzu, která popíše, kde se překrývá činnost státní a městské policie a kde je třeba provést změny. V případě předstíraného úplatku experti došli k závěru, že už nyní má policie dost nástrojů, aby mohla předstíraný úplatek v boji proti korupci používat.

Už dříve se vyjednávači shodli na potřebě novely takzvaného náhubkového zákona, podle kterého hrozí novinářům za citace z policejních odposlechů až pětimilionová pokuta. Tým se shodl také na tom, že by v budoucnu mělo být možné pouze "konstruktivní" vyslovení nedůvěry vládě. Nebylo by tedy možné vyslovit vládě nedůvěru bez převzetí vládní odpovědnosti. Straničtí experti shodli také na omezení praxe legislativních přílepků, praxi pozměňovacích návrhů k zákonům čeká zpřísnění. Koalice by měla připravit také uzákonění přímé volby prezidenta, zavést klouzavý mandát pro poslance, kteří jsou zároveň ministry a vyzkoušet možnost voleb po internetu. Expertní mezistranická skupina se shodla také na rozšíření testů spolehlivosti, které nyní absolvují policisté, i na další úředníky státní správy. Vláda bude zřejmě také chtít maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek.

Autor: Peter Gabaľ