Koaliční spolupráce končí

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dny vládní koalice už jsou sečteny. Takový je výsledek nedělního setkání předsedů stran vládní koalice v pražské Kramářově vile. Šéf občanských demokratů a zároveň premiér Petr Nečas, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a formální vůdce Věci veřejných Radek John se dohodli na vypovězení koaliční spolupráce k pátku 27. dubna. Strany mají nicméně dál prosazovat v Poslanecké sněmovně dohody na rozpočtových škrtech a další rozhodnutí vzniklá do 11. dubna.

Zleva Karel Schwarzenberg,  Petr Nečas a Radek John,  foto: ČTK
Dosavadní turbulence ve vládní koalici nás učí, že je lépe se držet toho, co už Jiří Voskovec s Janem Werichem pravili v textu jedné písně, že "nikdy nic nikdo nemá mít za definitivní". Držme se tedy i my jen toho, co bylo oficiálně sděleno. Ostatně účastníci schůzky si údajně slíbili, že nebudou o podrobnostech jednání informovat. Na tiskové konferenci po jejich setkání dokonce nebyly povoleny žádné otázky.

Tak tedy: Po jednání předsedů ODS, TOP 09 a Věci veřejných šéf občanských demokratů Petr Nečas prohlásil:

"Předsedové těchto tří stran navrhnou svým stranám vypovězení koaliční smlouvy mezi Občanskou demokratickou stranou, stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné k pátku 27. 4. 2012."

Byť důvody rozpadu vládní koalice nebyly v oficiálním sdělení specifikovány, podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka je jedním z nich fakt, že se Věci veřejné nedistancovaly od svého neformálního, nepravomocně odsouzeného lídra Víta Bárty:

Petr Gazdík
"Koalice s Věcmi veřejnými dnes již není možná. Strana Věci veřejné se nedistancovala od Víta Bárty, od jeho způsobu destruktivní politiky, nedistancovala se od něj jako od osoby. My nechceme být v koalici s člověkem odsouzeným za korupci."

Přesto se o definitivní spálení veškerých mostů mezi ODS, TOP09 a Věcmi veřejnými nejedná, což potvrdil premiér Petr Nečas po nedělním jednání tzv. K3, tedy šéfů tří koaličních stran:

"Předsedové navrhnou svým stranám, aby to, co bylo koaličně dohodnuto na vládě a schváleno vládou do 11. dubna, nadále všechny tři strany podpořily ve všech hlasováních v Poslanecké sněmovně, protože se jedná se o návrhy, které byly koaličně dohodnuty, jsou výsledkem kompromisu těchto tří politických stran a tyto věci by měly být prosazeny. Jsou tam obsaženy programové prvky všech tří koaličních stran."

Karolína Peake,  foto: ČTK
Mezi ně patří mimo jiné rozpočtové škrty, vyšší daň z přidané hodnoty, nižší valorizace důchodů, ale také církevní restituce. Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan však návrhům zatím podporu neslibuje. Bude chtít od předsedy strany Radka John vysvětlení, zda pro úsporná opatření na vládě hlasovali ještě ministři Věcí veřejných, nebo už ministři z platformy Karolíny Peake:

"Tam je celá řada věcí, které naši bývalí ministři odhlasovali, a já ten závazek tak jasně nevidím. Tam já budu potřebovat od pana předsedy vysvětlení, na kolik jsme zavázáni k tomu, abychom hlasovali ve sněmovně pro to, co hlasovali ministři platformy Karolíny Peake ve vládě. Bohužel musím konstatovat, že mám právě pocit, že tito lidé se nám vzdalují a že už neprosazují to, s čím je Věci veřejné do vlády vyslaly."

Není snadné předvídat, jakým směrem se bude situace ubírat. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka jsou teď dvě varianty dalšího vývoje:

Jiří Dienstbier
"My budeme v příštích hodinách hledat, jakým způsobem to půjde dál. Jde nám především o stabilitu v této zemi. Jsou dvě možnosti - buď vznikne koalice na základě půdorysu poslanců kolem Karolíny Peake, ODS a TOP 09, nebo budou v nejbližší době vyhlášeny předčasné volby po tom, co se sněmovna rozpustí. Obě dvě možnosti, pokud povedou ke stabilitě této země, tak budou přínosem."

Opozici volební preference jednoznačně přiklánějí k předčasným volbám Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by proto měla skončit nejen koalice, ale i celá vláda:

"Rozpad vládní koalice není nic překvapivé, bylo to avizované. Na druhou stranu bych považoval za jediné rozumné řešení, aby vláda podala demisi jako celek a aby se směřovalo co nejrychleji k novým volbám. Ztráta legitimity vlády je naprosto zjevná. Nelze opřít věrohodnou vládu o jakýsi klub Karolíny Peake, pokud vůbec vznikne. Čím dřívější volby, tím lépe pro Českou republiku, aby se dalo vyrazit nějakým lepším směrem, než jakým nás vedla tato vláda."