Koalice končí, vláda požádá v pátek sněmovnu o důvěru

Foto: ČTK

Výkonná rada ODS vypověděla koaliční smlouvu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. V pátek vláda požádá sněmovnu o důvěru. Pokud kabinet neuspěje, měla by se sněmovna nejpozději do 3. května rozpustit a na konci června by se mohly konat předčasné volby. Konec koalice s Věcmi veřejnými předsedy Radka Johna mělo původně potvrdit úterní jednání koaličních špiček. To se ale nekonalo.

Radek John a Kateřina Klasnová,  foto: ČTK
Věci veřejné totiž oznámily, že pro ně není závazná nedělní dohoda lídrů stran o podpoře dříve domluvených úsporných návrhů kabinetu, a že konec koalice nechtějí v pátek, ale už v úterý. Není prý záruka, že do budoucna budou naplněny priority VV. "Koaliční smlouvu porušil sám premiér Petr Nečas verbováním přeběhlíků z poslaneckého klubu VV a vůlí postavit na nich fungování vlády," citoval z usnesení grémia Radek John. Věci veřejné přejdou podle jeho slov do "konstruktivní opozice". Nechtějí podporovat všechny dosud v koalici dohodnuté návrhy, problém mají například se zákonem, který snižuje valorizaci důchodů.

"Podpoříme každý rozumný návrh, ať přichází zprava nebo zleva. Například zákon o majetkových přiznáních, který chceme, a který se nám nepodařilo vyjednat s koaličními partnery, podpoříme kdykoliv bude znovu ve sněmovně nebo ho dáme sami. Zákon o zrušení anonymních akcií, který se nám podařilo vyjednat s koaličními partnery, samozřejmě podpoříme a takhle to bude případ od případu."

Premiér Petr Nečas reagoval na rozhodnutí 'véček' slovy o iracionálním a hysterickém chování. Po dohodě s TOP 09 zrušil setkání koaličních špiček a oznámil konec koalice s Věcmi veřejnými. Občanští demokraté považují za jediné řešení vládní krize "institucionální dohodu" s TOP 09 a uskupením kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Netrvají už na tom, aby vytvořila poslanecký klub. K tomu je potřeba deset poslanců, Peake jich tolik zatím nemá.

Zleva Miroslava Němcová,  Zbyněk Stanjura,  Petr Nečas a Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
"Nechceme spolupráci, která by byla založena na dvou poslaneckých klubech a pak nějakým souborem volných elektronů. Chceme spolupráci tří subjektů, z nichž jeden zatím nesplňuje parametry poslaneckého klubu. Nicméně je to politický subjekt, se kterým počítáme. Předpokládáme, že bude předloženo uspořádání podpořené podpisy a my s tímto subjektem chceme spolupracovat, ne s jednotlivými poslanci,"

uvedl premiér Petr Nečas. Koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné měla ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů. Karolína Peake, která minulý týden s částí poslaneckého klubu opustila řady Věcí veřejných, oznámila, že pro kabinet dokázala sehnat mezi poslanci zvolenými za Věci veřejné "bezpečnou podporu" ve sněmovně.

"Zcela jasně se vyjádřilo pro podporu vládě osm poslanců, kteří vystoupili z klubu Věcí veřejných a jsou minimálně další dva poslanci, kteří už jasně deklarovali, že ač z poslaneckého klubu Věcí veřejných vystupovat nebudou, tak vládu podpoří."

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil věří, že vláda s Karolínou Peake bude stabilnější, než spolupráce s Vítem Bártou:

Karolína Peake,  foto: ČTK
"Vít Bárta byl velmi nevyzpytatelný před každým klíčovým hlasováním. Podle mého názoru ta situace, i když máme méně poslanců, není méně stabilní. Ba naopak, je podle mého názoru stabilnější právě díky tomu, že Karolína Peake je čitelným a jasným partnerem."

Podle poslance za opoziční ČSSD Jeronýma Tejce ale vláda stabilní nebude, i když se jí podaří ve sněmovně důvěru získat:

"Pokud se nebudou konat nové volby, tak budeme svědky toho marasmu, chaosu a arogantní vlády nadále. Vláda podle mého názoru nebude schopná normálně fungovat. Neustále bude v zajetí jednotlivých poslanců z těchto koaličních stran."

Současnou krizi Nečasova kabinetu už komentují i deníky okolních zemí. Například rakouský pravicový list Die Presse rozebírá příčiny i možné vyústění krize. Zároveň varuje před návratem českých komunistů k moci. Češi jsou podle komentátora tak naštvaní na středo-pravicovou vládu, že by jim komunistický comeback snad ani nevadil. V podobném duchu píše i německý Die Welt. Po sérii korupčních skandálů stojí podle něj středopravá vláda Petra Nečase před svým zánikem a případné předčasné volby přinesou radikální změnu politického kurzu České republiky. Poprvé od revoluce by komunisté mohli minimálně nepřímo rozhodovat o vládním dění, napsal Die Welt.