Kolik nás je?

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

10 246 552 - to není výhra ve vánoční loterii, ani počet šupinek z kaprů, které jsme spořádali u štědrovečerních stolů. Tolik nás podle Českého statistického úřadu žilo v Česku k 30. září letošního roku. Počet obyvatel České republiky stále stoupá, ale má to svá úskalí.

V Česku se v prvních letošních devíti měsících narodilo 78.330 dětí. "Proti stejnému období roku 2004 se narodilo téměř o 4 tisíce dětí více. Ten celkový počet je nějvyšší v posledních několika letech,"říká Josef Škrabal z Českého statistického úřadu. Přesto patří Česko k zemím s nejnižší plodností na světě. České ženy totiž přivádějí za svůj život na svět méně potomků než matky v jiných státech. I když se v posledních letech počet narozených zvyšuje, rozhodnutí mít rodinu za ním nejspíš nestojí. Důvodem je podle expertů spíš fakt, že se do věku rodičů dostaly silné populační ročníky tzv. Husákových dětí.

Zhruba stejný ve srovnání s loňskem byl počet novomanželů, méně jsme se ale rozváděli. Přesto počet rozvodů přesahuje polovinu nově uzavřených manželství. Jak nám potvrdil mluvčí Českého statistického úřadu Roman Prorok, mnozí lidé na státem uznaný sňatek vůbec rezignovali. Plná třetina dětí se narodila nesezdaným párům. "Hodně dětí se rodí mimo manželství - celkem to bylo 24 600 dětí, což je skutečně ta jedna třetina."

V některých okresech dokonce přivedly na svět nevdané matky více než polovinu chlapců a děvčat. Bezmála 60 procent jich bylo na Mostecku, přes 53 na Sokolovsku a přes 51 na Bruntálsku. Manželům se děti rodí nejčastěji na Moravě. Od roku 1988 u nás také nadále klesá počet potratů. Letos se jich v prvních třech čtvrtletích uskutečnilo ani ne 30 tisíc, což je o téměř 1100 méně než loni.

Počet obyvatel v Česku stoupl o 25.900, ovšem nikoliv zásluhou porodnosti, protože počet zemřelých je stále vyšší než počet narozených dětí. Letos od ledna do konce září zemřelo o 2100 lidí víc, než se narodilo. Zásluhu na vzrůstajícím počtu obyvatel České republiky mají příchody cizinců: "A to ve výši 28 tisíc lidí, proti zhruba osmi tisícům ve stejném období loňského roku," upřesnil mluvčí Českého statistického úřadu Roman Prorok. Jeho údaje doplnil Josef Škrabal z téhož úřadu: "Jsou to většinou občané Ukrajiny, Slovenska, Polska a Vietnamu."

Podle odborníků tyto počty potvrzují to, že Česká republika už není pro migranty jen zastávkou v cestě na západ, ale stala se zemí cílovou.