Komise otázky vyřešila, končí melkský proces?

Jaderná elektrárna Temelín

Bezpečnost jaderné elektrárny Temelín a její zpochybňování ekologickými organizacemi a politickými stranami v Rakousku plnily česká média po dlouhá léta. V roce 2000 začal mezinárodní dohodou v melku tzv. melkský proces, který spory kolem bezpečnosti elektrárny řešil. Nyní bude zřejmě uzavřen. Svou činnost ukončila - právě v dolnorakouském městečku Melk - česko-rakouská parlamentní komise k Temelínu. Ze závěrečného prohlášení je zřejmé, že většina otázek byla vyřešena.

Jaderná elektrárna Temelín
Spolupředsedové komise Albrecht Konecny z SPÖ a Jan Kasal z KDU-ČSL v pondělí v Melku oznámili, že se podařilo uzavřít většinu otázek. Shodli se také, že možnosti komise na politické úrovni byly vyčerpány.

"Ačkoli se nepodařilo dosáhnout všeho, co jsme si předsevzali, relativně vysoké procento otázek jsme mohli ke spokojenosti obou stran uzavřít. Bylo to možné proto - a to je třeba zdůraznit - že poprvé za celou dobu, kdy je melkský proces v chodu, dostala rakouská strana k dispozici potřebné podklady v dostatečném rozsahu. A to je úspěch."

Aktivisté protestující v Melku proti bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín,  foto: ČTK
shrnul Albrecht Konecny. Společná parlamentní komise k otázkám bezpečnosti Temelína byla ustavena po dohodě nynějších premiérů Mirka Topolánka a Alfreda Gusenbauera ze začátku loňského roku. Během tří setkání se podařilo uzavřít šest z osmi sporných bodů.

Místopředseda české parlamentní komise, senátor Pavel Eybert považuje za nejvýznamnější dohodu o bezpečnosti reaktorové nádoby.

"Za nejvýznamnější považuji, že byla naprosto uzavřena kapitola týkající se integrity reaktorové nádoby po celou dobu životnosti reaktoru, což byla jedna z výrazných rakouských námitek. Tady na expertní úrovni došlo k naprosté shodě."

ČR má nyní podle Jana Kasala zájem na tom, aby byl melkský proces ukončen a aby ho nahradila standardní spolupráce na základě dohody o výměně informací. Pavel Eybert říká:

Český premiér Miloš Zeman,  rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen po uzavření dohody v Melku v roce 2000,  foto: ČTK
"Prostě tady není již tak hluboký střet, jako byl na začátku, je tady jenom pár pro rakouskou stranu řekněme ne zcela vyjasněných záležitostí. Takže bude pokračovat na expertní úrovni dokládání věcí, bude se dál jednat ohledně seismicity, vysokotlakých ventilů a vysokotlakého potrubí. Ale není to již v poloze, která by vyžadovala tu politickou skupinu, která by jednala na úrovni mezi parlamenty."

Rakouská strana se ale výslovnému uznání konce melkského procesu vyhýbá. Naopak česká strana odmítla návrhy Rakušanů, aby posouzení sporných bodů bylo předloženo mezinárodní rozhodčí instanci nebo expertům třetích zemí.

Zájem na uzavření melkského procesu, který je patrný na české straně, se projevuje paralelně s tím, jak se čeští vládní i opoziční politici stále více přiklánějí k výstavbě dalších bloků domácích jaderných elektráren. Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř z ODS usiluje o to, aby na podzim začal proces, který by umožnil zahájit kroky k přípravě výstavby nových jaderných bloků. K dostavbě Temelína se například přihlásil i stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban z ČSSD. Proti výstavbě jsou Zelení.