Koruna náhle změnila kurs

0:00
/
0:00

Česká měna po dlouhé době neustálého a podle mnoha ekonomů také neodůvodněného růstu v úterý otočila směr a přišly dva dny prudkého oslabování.

Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Obrat to nebyl nečekaný, ale naopak – byl chtěný a dokonce cíleně vyvolaný. Postaral se to guvernér České národní banky Zdeněk Tůma svým prohlášením, že centrální banka by kvůli rychlému růstu kurzu koruny mohla sáhnout ke snížení úrokových sazeb, což by samozřejmě učinilo korunu méně výnosným zbožím.

"Všichni analytici mluvili ve prospěch oslabení koruny. Den předtím jsme slyšeli i slova z vlády, která označila posilování koruny jako anomálii, takže řekl bych, že to bylo žádoucí," tvrdí analytik Raiffeisen Bank Michal Brožka a potvrzuje, že pouhá slova guvernéra centrální banky, aniž by je provázelo nějaké reálné opatření, opravdu mohou mít takovou sílu, aby zahýbaly měnou. "Ukázalo se, že slova guvernéra mají určitou sílu. Guvernér má autoritu, ale vyzdvihl bych také, že tady šlo o dobré načasování, kdy opravdu se koruna jevila i z technického pohledu jako velmi 'přeposílená'. Dále jsme tady měli posilování americké měny, což hrálo v neprospěch české koruny a i při pohledu na regionální měny ta šance na korekci tady byla. Takže řekl bych velmi dobré načasování. Jestli to bylo náhodou nebo jak moc o tom guvernér přemýšlel, v jakém okamžiku to slova vypustil, to je otázkou."

Brožka sice neodmítá uvažovat o tom, zda takové prohlášení nemohlo a nemělo přijít dřív, ale zdůrazňuje, že při špatném načasování by jakékoliv prohlášení guvernéra národní banky mohlo přijít vniveč. Stále však mluvíme jen o slovech a o strašení spekulantů. Jaká však bude realita? Dojde v srpnu opravdu ke snížení úrokových sazeb?

"To rozhodnutí bude velmi záviset právě na vývoji koruny. A jak se ta koruna teď bude vyvíjet, to je skutečně kardinální otázka. Já bych řekl, že ty faktory, které hrály v den té slovní intervence proti koruně, tak pokračovaly i ten další den. Zatím tedy pokud tyto faktory vydrží, tím myslím ten posilující dolar, mírný pokles averze k riziku na trzích spojený s klesajícími cenami ropy, mírně rostoucími akciovými trhy - pokud tyto faktory vydrží, pak by skutečně koruna mohla ještě v těch příštích dnech oslabovat," uvažuje Michal Brožka z Raiffeisen Bank. V takovém případě by podle něj ani nemuselo ke snížení úrokových sazeb dojít.