Krajanské akce ve světě - LEDEN 2020

Keramika Moniky Martykánové

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na [email protected] nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

16. ledna, SLOVENSKO, Košice - další díl projektu Slovo domova přiblíží zájemcům osobnost básníka a prozaika Jana Nerudy, jehož tvorba je stále přitažlivá a svěží. Začátek akce ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích (Hlavná 70) je od 15 hod.

16.-17. ledna, NIZOZEMSKO, Groningen - v průběhu mezinárodního festiveu Eurosonic Noorderslag vystoupí i tři zástupci z České republiky, a to zpěvačka Viah (16. 1.), která vyhrála poslední ročník soutěže Radio Wave Czeching, a o den později kapely Bratři a teepee.

17. ledna, RAKOUSKO, Vídeň - v rami Studiu na Volkertplatz 15 se uskuteční setkání s českou umělkyní Monikou Martykánovou, která studuje pražskou školu UMPRUM a věnuje se výrobě keramiky, kresbám a tetování. Od 18:30 promluví v rámci Artist Talk o své práci. V dalších dvou dnech zde povede keramický workshop.

17.-19. ledna, ŠVÝCARSKO, Mörlialp - Český klub Zürich pořádá setkání na horské chatě, kde jako host vystoupí (18. 1.) Divadlo Koráb s představením pro děti Sindibádova dobrodružství. Zimní středisko navíc přináší spoustu možností rekreačního vyžití nejen pro lyžaře. Volná místa momentálně nejsou k dispozici, ale lze se zapsat na čekací listinu.

21.-24. ledna, ITÁLIE, Řím - spisovatelka Markéta Pilátová zavítá do řady italských měst, aby představila svou knihu o Baťovi a jeho mezinárodním úspěchu pod názvem Con Bata nella giungla. Prezentace proběhne v Terstu, Boloni, Turíně, Albě a nakonec v Římě.

22. ledna, NĚMECKO, Berlín - spisovatel Marek Toman představí překlad svého detektivního románu Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese, který vychází v němčině po v překladu od Raiji Hauckové. Autorské čtení začíná od 19 hodin (Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße), o den dříve (ve stejný čas) bude číst v knihovně Südvorstadt na Müncher Platz 2 v Drážďanech.

23. ledna, SLOVENSKO, Košice - setkání ve Společenském klubu Českého spoku (Hlavná 70, od 15 hodin) bude tentokrát věnováno prvorepublikovému módnímu salonu Marie Podolské v Praze, jeho proměnám a také poválečným osudům majitelkz salonu. Rodinné fotografie z první republiky z domácích alb jsou vítány.

28. ledna-13. února, BELGIE, Gent a Antverpy - v LOD muziektheater v Gentu a v Theater't Eilandje v Antverpách zazní tóny interaktivní opery Be My Superstar od Šimona Vosečka. Vychází z libreta divadelní hry Yanna Verburgha (H.S. Tragédies ordinaires) a je určena především dospívajícím, které často provází téma šikany a násilí.

29. ledna-1. března, USA, New York - Plzeň byla jedním z posledních větších měst osvobozených od nacistické okupace a připomínkou této skutečnosti je výstava Svobodná Plzeň v Bohemian National Hall. Nejsou zde ukázány pouze události na konci války, ale i období, které následovalo, až po pád komunismu a opětovné přiznání skutečnosti, že tuto metropoli osvobodila americká armáda, což si Plzeňané připomínají každý rok v průběhu Slavností svobody. Vernisáž výstavy proběhne od 18:30 hod.

30. ledna, SLOVENSKO, Košice - procházka na košickou Kalvárii, podrobnosti k této venkovní akci budou zveřejněny na nástěnce Českého spolku týden před konáním.

Autor: Miloš Turek
klíčové slovo:
spustit audio