Kuličky patří mezi nejstarší hry v historii lidstva

kulicky.jpg

Víte, která hra v historii lidstva patří mezi nejstarší? Jsou to kuličky a potvrzují to archeologické nálezy. Dá se říct, že tento sport prochází určitou renesancí. V Česku vznikl na konci devadesátých let kuličkový svaz a hraje se dokonce mistrovství světa.

Kuličky se našly už v hrobkách ve starověkém Egyptě či v aztéckých pyramidách. Vůbec nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a to z roku 3000 let před naším letopočtem.

"Kuličky jsou opravdu sportem, který se hraje od pradávna. Třeba už od roku 1630 se v Anglii hraje každoroční turnaj,"

uvedl Petr Šejba z Českého kuličkového svazu. Historie kuliček uvádí, že v Anglii se staly populárními v době vlády Elizabety I. Tehdy měli dva muži bojovat o přízeň ženy a nakonec prý rozhodla hra v kuličky. Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru.

Foto: www.kulicky.com
V Česku dnes působí 16 kuličkových klubů a každý rok se turnajů zúčastní několik stovek hráčů. Kuličkové turnaje se začaly šířit i do ostatních zemí. Nebyla však jednotná pravidla a mnohé státy přebraly ta česká.

"V roce 1998 byly uspořádány první čtyři turnaje v kuličkách v ČR a rok na to byl založen Český kuličkový svaz."

Musím říct, že už si pravidla nepamatuji. Skleněnku jsme vždycky považovali za něco zvláštního. Jaká jsou teď pravidla?

"To je dobře, že si je nepamatujete, protože kdyby jste přišla na turnaj, tak by vám asi moc nepomohly. Dnes se hraje zásadně se skleněnkami, protože ty jsou mnohem těžší než jiné materiály a mnohem lépe drží směr. Kuličky v tom sportovním podání nemají moc společného s dětskou hrou."

Foto: www.kulicky.com
Princip je však stejný. Kdo má nakonec všechny kuličky své barvy v důlku, ten se stává vítězem. Aby nenastala situace, že někdo nacvrnká důlek najednou, mají to profesionálové obtížnější. Každý může cvrnkat jen jednou, což, jak uvedl Petr Šejba, umožňuje skvěle taktizovat.

"Ti hráči jsou na takové úrovni, že by třeba všechny kuličky trefili napoprvé. Vzhledem k tomu, že se střídají po jednom cvrnknutí, tak jim soupeř postaví nějakou kuličku do cesty. Svou kuličkou odcvrnkne soupeřovy. Mohou je různě přeskakovat a dělat spoustu taktických kroků. Ve chvíli, kdy ti hráči jsou úplně vyrovnaní a hrají technicky téměř stejně, tak tam mají nepřeberně taktických variant."

Vy jste se zmínil, že hráči hrají se skleněnými kuličkami. Já si z dětství vzpomínám na barevné hliněné. Prodávají se ještě?

"Ty staré hliněné, pokud vím, už v Čechách nejsou k sehnání. Existovala firma na Liberecku, která tuším před čtyřmi roky ukončila činnost. Od loňského roku se dováží do Čech kuličky z Mexika, což je největší výrobce kuliček na světě. Vyrobí asi 10 milionů kuliček denně. S těmi se hraje v dnešní době."

Kuličky si našly i své sběratele. Největší zájem je o ně ve Spojených státech. Některé ručně vyráběné kuličky se prodávají v řádech stovek dolarů za kus.