Kultura

Lázeňské divadlo v Luhačovicích, foto: Pavel Langer, CC BY-SA 3.0 Unported

S dalším vydáním kulturních aktualit se vám opět po týdnu hlásí Evelina Himalová.

mít možnost poslechnout si ukázku. Ještě předtím prozradím, že jádro hudebně poetického pořadu, jehož scenáristkou i režisérkou je sama interpretka, tvoří fejetony Gabriely Vránové, které vyšly též knižně. Kromě nich pořad i nahrávku provází výběr z tvorby jejích oblíbených básníků, například Nezvala, Nerudy, Šrámka, Hory, Mihálika či Skácela, ale i verše Otokara Březiny, ze kterých přinášíme úryvek. Paní Vránová ho považuje za "knížete české poezie"...

Lázeňské divadlo v Luhačovicích,  foto: Pavel Langer,  CC BY-SA 3.0 Unported
V největších a nejkrásnějších moravských lázních Luhačovicích, jak už jsme vás v našem vysílání informovali, proběhne v příštích dnech - od pondělí do soboty - festival nazvaný "Divadelní Luhačovice 2001". Jde v pořadí už o třetí mimořádně zajímavou a doposud velmi úspěšnou přehlídku komorní divadelní tvorby, které se účastní divadelní soubory z České republiky a ze Slovenska, studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění Brno a Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění. Patronát nad ní převzali ministři kultury České i Slovenské republiky Pavel Dostál a Milan Kňažko a hejtman Zlínského kraje František Slavík, Ministerstvo kultury České republiky na uspořádání festivalu, který se koná pro rozšíření nabídky kulturního vyžití pacientů, lázeňských hostů i obyvatel Luhačovic, přispělo grantem. Vedle pestrého programu, který vám v našem minulém příspěvku velmi podrobně popsala ředitelka akce paní Vojtěška Kupcová, organizátoři připravili i bohatý doprovodný program, jenž podle ní k tomuto festivalu neodlučně patří... řekla Radiu Praha Vojtěška Kupcová. Připomněla také, že kmotrou letošních "Divadelních Luhačovic" je herečka Gabriela Vránová, členka pražského Divadla na Vinohradech, která mimochodem na úterním setkání s festivalovými návštěvníky v luhačovickém Lázeňském divadle předvede i vlastní recitál nazvaný "Magnetický vítr". Ten měl premiéru v pražské poetické kavárně Viola v roce 1989 za dramaturgické spolupráce doktora Vladimíra Justla. Od té doby s ním Vránová projela skoro celou republiku a z tohoto pódiového vystoupení vznikla zásluhou vydavatelství AudioStory i zvuková adaptace, z níž budete Tolik krátká ukázka z básnického díla Otokara Březiny v podání Gabriely Vránové, kmotry 3. ročníku festivalu "Divadelní Luhačovice.


samostatný oddíl zmíněné výstavy "Sen o říši krásy" v pražském Obecním domě, vám představí odbornice na evropské obrazy a plastiku 17. až 19. století a evropskou grafiku a kresbu 19. až 20. století paní doktorka Rumjana Dačeva, která ho pro expozici připravovala...Ta se poté, co ji daroval v roce 1922 Československé obci sokolské, nacházela v Tyršově domě a na rozdíl od jiných sbírek podobného charakteru, které byly po roce 1948 rozptýleny, se dochovala ve své původní celistvosti ve správě Památníku národního písemnictví. Z jejích bohatých zdrojů čerpala a čerpá řada uměleckohistorických studií a publikací i domácích a zahraničních výstav zaměřených na umění z přelomu 19. a 20. století. "Slovanskou galerii", uvedla doktorka Rumjana Dačeva a na závěr ještě připomněla, že snahu Jiřího Karáska ze Lvovic přiblížit prostřednictvím výtvarného umění kulturu blízkých národů, uvítal a vřele podpořil první československý prezident T. G. Masaryk.


Legendární autorsko-interpretační dvojici Vodňanský - Skoumal vám jistě nemusím dlouze představovat. Oba jsou hudebními skladateli, textaři, zpěváky, Vodňanský vedle toho i básníkem, scenáristou, hercem, režisérem, nově také spisovatelem a pedagogem. S nimi jsme lépe přežívali léta totality. Navštěvovali jsme od poloviny šedesátých do poloviny osmdesátých let jejich koncerty i představení v pražské Redutě a v Činoherním klubu, pro který Petr Skoumal skládal i scénickou hudbu, například pro pořady "S úsměvem idiota", "S úsměvem donkichota" či "Hurá na Bastilu" - dokud ovšem nebyli jako interpreti režimu nepohodlného repertoáru zakázáni.

Stejně tak jako nejnovější album - komplet čtyř CD nazvaný "České tajfuny - Písně, básně a přednášky z let 1974 až 2000", které přináší průřez veškerou tvorbou obou umělců, a dělá radost hlavně jejich fandům, kteří za nimi přicházejí, stejně jako jejich příznivci před třiceti, pětatřiceti lety. Petr Skoumal uvádí příklad...