Kultura

Dnes vás Evelina Himalová upozorní na zajímavé výstavy, pozve k mikrofonu legendárního bubeníka brněnské alternativy Pavla Fajta a v závěru nám poví o nových hudebních projektech divadla Spirála.

vydána jeho první mince, se Kolářský pravidelně účastnil soutěží vypisovaných Státní bankou Československou, pak Českou národní bankou. V současnosti se může pochlubit realizací jedenácti mincí, pamětních i oběžných. Také pěti- a desetidukátem a množstvím mincovních ražeb z drahých kovů určených sběratelským účelům, ať jde o nové, námětově ucelené cykly, ať o rytecky náročné repliky mincí historických, s nimiž měl velký úspěch v zahraničí. Dnes patří k několika špičkovým autorům, jejichž díla představují vrcholy nejen českého, ale i světového umění mince. Pozoruhodná je i Kolářského produkce pamětních desek, které mají mnoho společného s jeho medailérskými výtvory, respektive plaketami, vzhledem k převaze čtyřúhelníkové podoby. U vitríny právě s takovýmito exponáty pokračoval náš rozhovor... Letošní jubilant, sedmdesátiletý Zdeněk Kolářský se narodil v Kostelci nad Orlicí. Studoval na Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě a v letech 1951 až 57 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl jeho profesorem například Jan Bauch. Od roku 1966 se pravidelně účastnil všech kolektivních medailérských výstav doma i v zahraničí. Od roku 1964, kdy byla U mikrofonu Radia Praha byl přední český medailér světového formátu Zdeněk Kolářský.


Její první kresby novorozeňat vznikly v době, kdy Jan praktikoval v pražské porodnici. Pro další záplavy témat a námětů měla postupem let doma tři vlastní modely - své děti. Ty jsme nejčastěji vídali na jejích pohlednicích, a stejně jako já si je možná mnozí z vás vybaví i ve vzpomínce na krásně ilustrovanou prvouku ze 40. až 50. let "Poupata". Mnohem dříve, už v roce 1916, vyšla první knížka s obrázky od paní Marie Fischerové-Kvěchové. Měla název "Našim dětem" a byla plná lidových říkadel a písniček. Pak následovala celá řada titulů. Výběr knižních ilustrací a dalších různých kreseb své maminky z bloků za období delší než tři čtvrtě století uspořádala pro současnou výstavu v Národním muzeu v Praze její dcera, historička umění doktorka Jelena Látalová, která mi při slavnostním zahájení řekla...řekla ve vzpomínce na svoji matku, akademickou malířku Marii Fischerovou-Kvěchovou, její dcera doktorka Jelena Látalová.


skončení vystoupí Fajt se svým sedmdesátiminutovým programem pro bicí nástroje. Diváci tak dostanou možnost srovnání jeho současné a uplynulé tvorby. Prezentovat bude na koncertech také svoje nejnovější album, které vyšlo v hudebním vydavatelství Indies a pokřtěno bylo v pražském Rudolfinu. Pavel Fajt o něm říká...


Scenárista Koenigsmark hudební revui "Brouci", s podtitulem "Evangelium podle Beatles", postavil, jak jsme slyšeli, na životním příběhu této liverpoolské "čtyřky" a její nezapomenutelné hudbě. V inscenaci, kterou režíruje Ján Zeman, dostali hereckou i pěveckou příležitost například Jan Hrušínský, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Jaroslav Sypal a Karel Zich. Na adresu těch, kteří vystoupují v rolích slavných brouků, Alex Koenigsmark dodal...