Kvůli dopingu přišel Tomáš Enge o titul šampiona Formule 3000

Tomáš Enge, Foto: ČTK

"Tak mám pocit, že se ten náš Enge asi zbláznil!" - přivítal mě jednou poránu redakční kolega Josef Kubeczka, když se provalilo, že nejslavnější český automobilový závodník současnosti měl pozitivní dopingový nález. V úterý si vyslech ortel Světové rady motoristického sportu. Co z něj, Josefe, plyne?

Výrok rady, která zaseda v Paříži, se dal čekat - odebrání bodů za vítězství v srpnovém závodě v Maďarsku, tím pádem i ztráta celkového vítězství v seriálu formule 3000 a pád na třetí příčku. Mnohém horší je však pošramocená pověst Tomáše Engeho, což mu může značně zkomplikovat tolik kýžené proniknutí mezi jezdce prestižní Formule 1. Šance na to byla ještě před Engeho dopingovou aférou značná, když zvážíme fakt, že už v minulém ročníku Formule 1 poměrně úspěšně absolvoval tři závody ve voze stáje Prost, v němž nahradil zraněného pilota Luciana Burtiho. Nyní se hovořilo o možnosti nastoupit v příštím ročníku v týmu BAR, ale jak se zdá, doping vzal Engemu vítr z plachet. Navíc dostal roční podmínečný trest. Během této doby bude pravidelně kontrolován, zda nepožil nějakou toxickou látku. A jak Tomáš Enge přijal trest Světové rady motoristického sportu?

Tomáš Enge,  Foto: ČTK
"Já plně respektuji rozhodnutí FIA - Mezinárodní automobilové federace. Já si osobně myslím, že to nebylo lehké rozhodnutí a pro mě to také samozřejmě není lehké rozhodnutí příjmout, ale plně ho akceptuji. Pro mě je velice důležité, že mohu dál závodit."

Chtělo by se říci - pozdní lítost. Nicméně kolem Engeho dopingu jsou jisté nejasnosti. Jeho testované vzorky totiž prokázaly požití marihuany, což by mohlo být považováno za klukovinu, kdyby... Kdyby nešlo o látku, která nejen že nepovzbudí reakce závodníka, ale naopak utlumuje koncentraci, o níž přece v touze po vítězství jde především. Antonín Charouz, manažer Tomáše Engeho, i proto vidí jisté možnosti odvolání se proti části rozsudku Světové rady motoristického sportu:

"Otázkou je specifikace trestu. My máme názor, že Tomáš to rozhodně nedostal do těla o své vůli a že ta látka mu rozhodně k výkonu v závodě nepomohla. Mámé právo na sedm dní pro odvolání. Rozhodně se nebudeme odvolávat proti tomu, že ta látka byla u Tomáše nalezena, protože to je fakt, který nelze oddiskutovat. Zvážíme však odvolání proti tomu trestu. Souhlasíme s podmíněným trestem, ale nesouhlasíme s odebráním výsledku."

Budoucnost 26letého jezdce je nyní nejistá. Vyjednávání se stájemi Formule 1 se rozhodně zkomplikovalo, pravděpodobné není ani pokračování v současném týmu Formule 3000 Arden International, i když žádná rozhovory ještě nezačaly.