Kvůli počasí se dopravní firmy dostaly do problémů

Foto: ČTK

Počasí v minulých dnech zkomplikovalo dopravu. Kvůli nehodám na dálnici D1 se řada dopravních firem potýkala se zpožděnými dodávkami zboží. Za to jim hrozí pokuty.

Foto: Barbora Němcová
Mnozí dopravci proto využívají tzv. pojištění dopravce. Kamiónová doprava patří mezi nejrizikovější, říkají pojišťovny. Například u společnosti Kooperativa je pojištěno zhruba 10 tisíc kamionů. Podle mluvčího Milana Káni ročně řeší asi 3 tisíc pojistných událostí - jako jsou právě nehody:

"V podstatě každé třetí vozidlo má pojistnou událost. Způsobují také velké škody, nejenom v ČR, ale hlavně v zahraničí. Každoročně za škody, které způsobí kamiony, Kooperativa vyplatí asi 600 milionů korun."

Podle Sdružení automobilových dopravců firmy platí za pojištění řádově i stovky tisíc korun ročně.


Ceny bytů a domů rostly v ČR opět nejrychleji ze zemí EU

Foto: Paul Brennan, Pixabay / CC0
Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů Eurostatu. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku.

Hypotéky dál zdražují. Úvěry na bydlení jsou nejdražší za poslední tři roky. V prosinci dosáhla průměrná úroková sazba 2 procent a 19 setin. Vyplývá to z dat společnosti Hypoindex. Češi ale zájem o hypotéky příliš neztrácejí, uvedl hypoteční specialista společnosti "Chytrý Honza" Daniel Horňák:

"Průměrná výše hypotéky stoupá, a dostala se už přes 2 milióny 100 tisíc korun. I to potvrzuje stále dražší nemovitosti, a potřebu vyšších hypotečních úvěrů pro klienta."

Foto: Eva Odstrčilová, archiv ČRo
Česká národní banka zpřísnila pravidla pro půjčování peněz. Nechce, aby banky půjčovaly lidem na více než 90 procent hodnoty nemovitosti. Navíc by úvěry nad 80 procent hodnoty nemovitosti měly tvořit maximálně 15 procent z celkového objemu hypoték. U bytu za tři miliony by tak lidé měli mít našetřeno 600 tisíc korun.

Podle ekonomů by letos průměrná úroková sazba mohla stoupnout na 3 procenta. Zároveň ale nebudou podle ředitele Next Reality, Robert Hanzla zlevňovat ani nemovitosti.

"Ceny se podle našich předpokladů udrží během celého roku 2018. Z toho vyplývá naše doporučení lidem, kteří se rozhodují zda nemovitost prodat či vyčkávat, aby využili doby, a nemovitost výhodně prodali právě nyní."

Ceny nemovitostí v Česku rostly v loňském roce nejrychleji z celé Evropské unie. Zatímco podle Eurostatu rostly ceny v zemích evropské osmadvacítky ve druhém čtvrtletí loňského roku o 3,8 desetin procenta, v Česku byl růst vyšší o 13,3 desetin procenta.


Ekonomickou situaci ČR kladně hodnotí nejvíce lidí od r. 1999

Ilustrační foto: cuteimage, FreeDigitalPhotos.net
Ekonomickou situaci v Česku na konci loňského roku kladně hodnotilo 45 procent lidí, nejvíce od roku 1999. Dosavadní maximum bylo 40 procent z počátku roku 2017. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti říjnovému průzkumu se počet lidí, podle kterých je ekonomická situace Česka dobrá, zvýšil o osm procentních bodů. Naopak podíl negativního hodnocení klesl od této doby o šest bodů na minimum 14 procent. Průzkum uskutečnilo CVVM v první polovině prosince 2017 a zúčastnila se ho tisícovka obyvatel České republiky starších 15 let.


O některé učební obory je stále mizivý zájem

Foto: David Hora, archiv ČRo
Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání stále přetrvává nezájem o některé učební obory. Roste sice počet žáků v části technických oborů, další se ale kvůli nedostatku přihlášených opakovaně neotevřely. Jen velmi málo dětí v září nastoupilo třeba na sklenáře, kamnáře či kováře. Naopak nejvíce žáků se hlásilo do oborů kuchař-číšník, kadeřník nebo cukrář. ČTK to sdělil analytik Národního ústavu pro vzdělávání Jiří Vojtěch.

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná. Firmy si v posledních letech stěžují na nedostatek kvalitních řemeslníků. Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se kvůli tomu podle nedávného průzkumu již dostaly do situace, kdy nemohly přijmout další zakázku. V ČR je zhruba 510 škol, které nabízejí vzdělávání zakončené učňovskou zkouškou. Loni na ně chodilo celkem 85.985 žáků.


Roste zájem o dotace na střešní zahrady

Ilustrační foto: cocoparisienne, Pixabay / CC0
Mezi firmami i domácnostmi roste zájem o tzv. zelené střechy. Dokazuje to i počet přijatých žádosti o dotace. O peníze na instalaci střešních zahrad si podle Státního fondu pro životní prostředí zažádaly desítky lidí. Na každý metr čtvereční plochy zájemci dosáhnou až na pětisetkorunovou dotaci. Během roku si o příspěvek zažádalo skoro 50 lidí. Zájem roste taky o další příspěvky na bydlení, říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman: "O dotaci na zateplení nebo výměnu oken či dveří, instalaci solárních systémů včetně systému na výrobu elektrické energie nebo na výstavbu pasivního domu."

Jen v programu Nová zelená úsporám si o příspěvky zažádalo skoro třicet tisíc lidí. Ne všechny dotační programy se ale osvědčily. Například o dotace na výstavbu pasivních bytových domů je zatím zájem minimální. Státní fond životního prostředí od loňského roku přijal jen 6 žádostí. Přerozdělit chce přitom až 100 milionů korun.


E-shopy se zaměří na zlepšení doručování

Foto: blackzheep, FreeDigitalPhotos.net
Internetoví prodejci se letos zaměří na takzvanou poslední míli - tedy doručování zboží z e-shopu k zákazníkovi. Zlepšovat se budou i prohlížeče pro mobilní telefony, aby objednávání zboží z mobilu bylo ještě pohodlnější. Už letos by se zákazníci mohli dočkat třeba nákupů potravin pro celý bytový komplex najednou nebo zkoušení zboží hned v několika velikostech přímo v kanceláři, aby se zvýšila šance, že zákazníkovi vybraný kousek padne. Lidé by tak nemuseli chodit pro objednávky ani na výdejnu.

Inovace se dotknou i obchodů s potravinami, říká František Brož, mluvčí Košík.cz: "Ještě letos se otestuje možnost tzv. grupování objednávek. To si můžeme představit jako možnost objednání více nákupů na jednu adresu, odkud si je třeba sousedé už dál rozdistribují. A nebo foof boxy s teplotními zónami, což jsou schránky umístěné v rezidenčních nebo kancelářských komplexech, do nich je možné doručit nákup bez přítomnosti zákazníka."

Loni Češi v e-shopech utratili 115 miliard korun. Letos by tato částka měla být podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci o 15 až 20 procent vyšší - tedy přes 130 miliard korun.


CzechTourism: Zájem zahraničních turistů o ČR roste

Foto: Ondřej Tomšů
Zájem zahraničních turistů o Českou republiku v posledních letech roste. Turisté jezdí stále více také do regionů, i když hlavním lákadlem je stále Praha. Podle ředitelky agentury CzechTourism Moniky Palatkové se loni v hromadných ubytovacích zařízení v České republice ubytovalo kolem 10 milionů zahraničních turistů. Meziroční růst odhadla kolem deseti procent. Palatková to řekla na veletrzích cestovního ruchu v Brně. K deseti milionům zahraničních turistů ubytovaných v hotelech a penzionech je podle ní nutné přičíst ještě poměrně vysokou jednodenní návštěvnost a návštěvnost v individuálních ubytovacích zařízeních.

CzechTourism láká do republiky i turisty ze vzdálených destinací. Palatková zmínila Indii, Čínu, Jižní Koreu, kde jsou nárůsty 30 až 50 procent.