Lenka Te Whiu o Vánocích v Austrálii: Držíme české tradice, se stromečkem i koledami

Lenka Te Whiu

Paní Lenka Te Whiu pochází z jižních Čech, z Prachaticka. V Austrálii žije už přes 20 let. Pracuje tam na univerzitě a ve svém volném čase připravuje v Brisbane rozhlasové vysílání pro Čechy. Doma se cítí být v Austrálii i v Česku. V rozhovoru nám také prozradila, že ji v Austrálii tak trochu chybí české pivo a jídlo a také to, že na Vánoce peče cukroví, strojí stromeček a že doma zpívají české koledy.

„Do Austrálie mě přivedlo ze začátku studium a poté nadšení z teplého klimatu. Pak jsem tam získala práci, takže jsem se usadila. Nicméně ten kontakt jak pracovní, tak i rodinný do Čech pořád mám".

Cítíte se tedy být víc doma v Austrálii nebo v Česku?

„U mě je to tak napůl. Protože jsme tady v současné době i dlouho s dcerou žily, dva roky. Spíš bych teď řekla, že mám dva domovy. Ale ten opravdový domov mám pořád v Čechách".

Mluví vaše pětiletá dcera česky?

„Mluví. Jak jsem říkala, strávila tady dost dlouhou dobu, ale i v Austrálii pořád udržujeme češtinu. I když manžel je Australan, hovoříme spolu doma česky. A také navštěvujeme Československý klub. Chtěla bych, aby mluvila plynule česky i anglicky".

Je něco typicky české, co vám v Austrálii chybí?

„Kromě rodiny a té naší typické kultury, se vždycky člověku zasteskne po českém jídle. Bude to asi znít směšně, ale já si ráda dám české pivo. A i takovou českou klasiku, jakou je vepřo, knedlo, zelo. Ono s jídlem se samozřejmě pojí i vzpomínky a tradice. Myslím, že i když člověk je v cizině dvacet nebo čtyřicet let, tak pořád ten domov v něm zůstane".

Blíží se Vánoce. Vzpomenete si, jak jste trávila ty úplně první v Austrálii? Jak jste je prožívala?

„Byly tak trochu zvláštní, protože nebyly úplně australské. Žila jsem tehdy u přátel, kteří jsou Australané, ale původem z Ruska. Takže jsme jen tak zběžně slavili 25. prosince. Bylo horko, byla to spíš taková větší party s dobrým jídlem a pitím. Austrálie je hodně multikulturní a samozřejmě i ty Vánoce jsou tam takové. Třeba to, co oni jedí, není až tak tradiční. Protože každý si to upraví podle kultury země, odkud pochází. Většinou se ale slaví 25. prosince, kdy se i rozdávají dárky, na Štědrý den, tedy 24. prosince, se v Austrálii moc neslaví".

Schází se v Brisbane Češi kolem Vánoc? Organizuje se třeba nějaký vánoční večírek?

Australské město Brisbane | foto: CC BY-SA 2.0,  Council

„Československý klub organizuje každoročně Mikuláše pro děti a pak také štědrovečerní večeři. Ta bývá trochu dřív, tak týden před Štědrým dnem. A organizuje se i Silvestr, kde bývá hudba a skvělé jídlo. Na všechny akce chodí hodně lidí, vždycky bývá plno.“

Co v Československém klubu míváte ke štědrovečení večeři?

„Kapr teda nebývá, ale ryba je vždycky. V Austrálii je vývěr veliký. K tomu je klasický bramborový salát. A pak je vždycky nějaká laskomina, nějaká sladkost. Od kremrolí přes koláčky po štrůdly či bábovky. Vždycky si člověk vybere.“

Vy sama pečete na Vánoce cukroví?

„Peču cukroví. Peču v Česku i v Austrálii. Pečeme třeba perníčky.“

Zpíváte i české koledy?

„Ano zpíváme české koledy, zpíváme i anglické. A ty české tradice pořád dodržujeme. Strojíme stromeček, 24. prosince máme českou večeři, rozdávání dárků, to všechno máme.“