Letecké muzeum Kbely

Dopravní letoun Douglas DC-3 Dakota

Letecké muzeum Kbely je největším leteckým muzeem v Česku a patří mezi nejvýznamnější muzea tohoto druhu v Evropě. Nachází se v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918.

Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, která jsou vystavena v krytých halách, venkovních expozičních prostorech nebo uložena v depozitářích.  Muzeum má i 10 letuschopných exponátů, která je možno spařit při různých příležitostech v provozu. Řada letounů patří ke světovým unikátům.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského, ale najdeme zde i letadla sovětská, německá, americká, francouzská i z dalších zemí. Je zde vystaveno také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii letectví.

V roce 2016 se otevřely zrekonstruované hangáry bývalé továrny Aero v Letňanech, kde je umístěna expozice bombardovacích a bitevních letounů a stíhacích bombardérů z období od 2. světové války až do 80. let minulého století.

Muzeum je otevřeno od května do října každý den mimo pondělí od 10.00 – do 18.00 hodin. Vstup je zdarma.

http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-lm-kbely/expozice-lm-kbely/

10
default
50.129149141248
14.529638668567