Letní filmová škola chtěla probudit zájem o poetiku
Stále více nových filmů, které nám denně nabízí televize, postrádají poezii. Zobrazují násilí a smrt ve zploštělé podobě, tak, že ztrácí existencionální rozměr. Mladým lidem chybí poezie, tvrdí organizátoři filmové přehlídky v Uherském Hradišti. Letošní Letní filmová škola se proto zaměřila na téma film a básník.
"Letní filmová škola se snaží být skutečně školou. V některých momentech se nám to daří, v jiných zase ne. Všechno klape podle plánu a některé věci i nadplán. Přijelo tolik lidí, že jsme museli znovu dotiskovat katalogy. Nečekali jsme takový zájem."
Zájem o Letní filmovou školu v Uherském Hradišti byl veliký už kvůli vybranému tématu. Film a básník, a media a smrt.
"To téma vzniklo ne náhodou, ale cíleně. Každý rok se snažíme vybrat nějaký umělecký směr, který chceme představit z hlediska filmového. Vloni byla opera, před tím bylo výtvarné umění. Letos jsme si řekli, že bychom mohli představit básníka a jeho svět. Protože si myslíme, že v současné době to co nejvíce chybí je obrana proti materialistickému ataku médií, reklamy a spotřebnímu způsobu života, že se vytrácí z života poezie a pochopitelně i básník. Mladá generace by měla pocítit sílu básnické osobnosti a současně nutnost poezie všedního dne."
Kina promítala filmy jako například Já, truchlivý bůh od režiséra Antonína Kachlíka z roku 1962, nebo Romance pro křídlovku od Otakara Vávry také z šedesátých let. Ze zahraničních filmů jmenujme například Piňero od amerického režiséra Ichasa z roku 2001. Celovečerní snímky se v Uherském Hradišti střídaly i s večery písničkářů, autorským čtením básní a divadelními představeními, ale také s diskusemi k tématu "media a smrt". Vedle poetických filmů se promítaly dokumenty a reportáže z válečných oblastí. Diskusí na téma "úkol válečných novinářů" a "etika v zobrazování smrti" se zúčastnil i reportér Peter Arnett, známý především jako válečný zpravodaj z oblasti Iráku.
"Přemýšleli jsme, co bychom k tomu básníkovi vzali. V prvním nápadu jsem si říkali láska, ale jelikož jsme už tady v Uherském Hradišti měli téma erotika, tak se nám to nezdálo přesné. Pod vlivem celosvětové situace jsme si řekli, že bychom mohli vybrat téma smrt. Smrt je také velmi časté téma básnických sbírek, mnoho básníků také spáchalo sebevraždu, protože jsou to velice citliví lidé a nevydrželi tlak společnosti. V poslední době se také množí případy sebevražd. Množí se válečné konflikty. Smrt přestává být takovým existencionálním pojmem. Stává se z ní zboží a média toho využívají. Smrt je v novinách, televizi často přítomná, ale i nepřítomná, je z ní setřen existencionální rozměr. Proto vznikl i cyklus smrt a média, kde tím hlavním hostem byl Peter Arnett, který diskutoval o tom, zda je správné, jak se ukazuje smrt v přímém přenosu například válka v Iráku nebo v Jugoslávii."
Napsal jste někdy nějakou báseň?
"Napsal, když mi bylo tak šestnáct, sedmnáct. V těch letech píše snad každý. Dokonce jsem byl v soutěži na gymnáziu, nic jsem nevyhrál tak jsem zatrpkl a od té doby jsem nenapsal nic. Ale třeba se k tomu ještě dostanu, jsem ještě mladý. Těším se na to jak budu starý a všechno budu vyjadřovat básněmi."
Říká hlavní organizátor filmové přehlídky v Uherském Hradišti Jiří Králík.