Letní Letná začne punkovým cirkusem ze Švédska

burnt_out_punks1.jpg

V Letenských sadech v Praze se chystá další ročník festivalu Letní Letná, jediné akce zaměřené na žánr nového cirkusu. Začne už za necelý týden a jak zjistil Vilém Faltýnek, pořadatelé zatím odolávají nepřízni z několika stran. Blízko areálu, kde festival tradičně probíhá, vede objížďka stavby tunelu Blanka, což divadlu ve stanech a v plenéru příliš nesvědčí, a také se ho dotkly finanční potíže způsobené ekonomickou krizí a vládní politikou úspor.

Cikus Sacra - Lazy variete
Pokud jde o obří stavbu tunelu Blanka v těsném sousedství, starosta Prahy 7 Marek Ječmének slibuje, že to nejhorší už má festival za sebou:

"Bude pomalu končit ta objízdná trasa kolem tunelu Blanka, takže by nás tam v části už ani neměla rušit auta, a příští rok předpokládám to bude zase definitivně v plné kráse."

Větší vrásky ale pořadatelům dělá finanční zajištění. Nejvíce dostává festival od Hlavního města Prahy a to stabilně 2 miliony korun. Loni byl ale rozpočet trojnásobný. Praha 7 sice slovně festival podporuje, její finanční příspěvek ale klesl letos na pětinu původní částky, na symbolických 40 tisíc korun.

Burn Out Punks
"Trošku nám to letos nevyšlo nahromadit potřebné finanční prostředky, takže jsme se letos účastnili menší finanční částkou, nicméně to neznamená, že bychom nebyli připraveni udělat ten obecný servis v plném rozsahu, kde je částka kolem sta tisíc na technické zabezpečení okolo,"

vysvětlil Ječmének. Někteří podporovatelé úplně odpadli. Jiří Turek, ředitel a dramaturg festivalu na dotaz Radia Praha připustil, že finanční potíže brání festivalu v rozvoji:

Bricolage Erotique
"Náklady, jak víte, vzrůstají, příspěvky lehce klesají. Snažíme se ten festival udržet ve stejné kvalitě, rádi bychom ho rozvíjeli a šli dál, ale nemůžeme si třeba dovolit některé soubory přivézt, ačkoli jsme je měli dlouho v plánu."

Přesto festival od 18. do 31 srpna uvede na 80 představení a vedle českých souborů uvidí diváci i známé zahraniční umělce. Dvě francouzské hvězdy Didier Andre a Jean-Paul Lefevre se po loňském úspěchu na Letní Letnou vracejí s celovečerním představením Bricolage Erotique.

V mezinárodní premiéře uvidí festivaloví diváci nové představení REV souboru Cahin Caha, který vede francouzský divadelník a mág nového cirkusu Daniel Gulko. A mezinárodní bude i zahajovací představení. Více Jiří Turek:

Cahin Caha - REV

"Hned to zahajovací představení je zahraniční, je netradiční a divoké. Je to punkový cirkus ze Švédska Burn Out Punks. Je to open air představení, mnoho akrobacie, černý humor, ohňová fireshow..."

Z českých představení pro dospělé se na Letní Letnou vrátí úspěšný projekt La Putyka Rosti Nováka a režijního dua Skutr, soubory Décalages, Cirkus Mlejn, Circus Sacra či ohňová show souboru Amanitas. Zdarma bude přístupný koncert kapely Laura a její tygři s dětským sborem Koťata a její tygři. Součástí areálu festivalu je také kavárna. Jiří Turek zdůrazňuje, že cílem festivalu zůstává vytvářet podmínky pro vznik domácího cirkusu u nás. V průběhu festivalu budou proto zřízeny dvě Open stage pro libovolné příchozí umělce.