Liberecká zoo se ke 115. výročí dostala na poštovní známku

Aršík známek věnovaných českým zoo, foto: archiv České pošty

Liberecká zoo, která je nejstarší Česku, se ke 115. výročí svého vzniku dostala na poštovní známku. Je na ní motiv takina čínského a osla somálského. Spolu s ní jsou na speciálním aršíku další tři zoo v Česku.

Aršík známek věnovaných českým zoo,  foto: archiv České pošty
Známky vytvořili akademičtí malíři Jaromír a Libuše Knotkovi a rytec Martin Srb. Aršíky známek věnované českým zoo vycházejí od roku 2016. Na každém jsou zastoupené čtyři zahrady, letošní aršík je poslední. Podle Knotka se snažili autoři známek zoo rozdělit podle toho, jestli na daný rok vycházelo nějaké výročí. Původně měla liberecká zoo slavit 100 let od otevření, badatelé ale letos zjistili, že je ještě o 15 let starší.

Zvířata byla na známku vybírána tak, aby každou zahradu zastupovala jiná, ale zároveň pro ně významná. Proto je u liberecké vzácný takin čínský, kterého se z asijského kontinentu podařilo vyvézt jen Liberci v roce 2002. Osel somálský patří mezi kriticky ohrožená zvířata a liberecká zoo chová tyto kopytníky od roku 1991.

Filatelista: emise věnovaná zoo je v Česku ojedinělá

Podle organizátora křtu a filatelisty Slavomila Strnada patří fauna mezi sběrateli známek mezi nejoblíbenější motivy. Liberecká zoo podle něj dosud vlastní známku nejspíš neměla. "V dějinách české a československé známky snad vyšla jediná emise, tuším, že v roce 1977, která byla nazvaná Československé safari. Takže za 40 let to byla asi jediná emise věnovaná zoologickým zahradám," uvedl Strnad.

Eurobankovka připomínající 115. výročí založení Zoo Liberec,  foto: archiv Zoo Liberec
Ke 115. výročí založení liberecké zoo letos vyšla i unikátní suvenýrová eurobankovka. Zoo dala v květnu k dispozici 3500 kusů, poslední byla prodána čtyři a půl hodiny od zahájení prodeje. Hlavním motivem na bankovce jsou slon, takin a orlosup.

Zoo v Liberci bude mít i svoji zlatou a stříbrnou medaili

Česká mincovna v Jablonci zase na říjen plánuje k výročí zoo vydat emisi zlatých a stříbrných medailí. Budou na nich čtyři ohrožené druhy chované v Liberci - lev berberský, osel somálský, urial bucharský a zebra bezhřívá. Vyobrazena na ní bude také nejstarší budova areálu zahrady z roku 1906, takzvané Čapí hnízdo.

Liberecká zoo se rozprostírá na ploše téměř 13 hektarů. Najdete v ní 152 druhů zvířat v počtu 827 jedinců. Má jednu z nejucelenějších kolekcí dravých ptáků. Chová vzácné lvy berberské i čtyři největší druhy evropských sov.

Zoo Liberec,  foto: Free.riders,  Wikimedia Commons,  Public Domain