Lichtenštejnsko přece jen podepíše smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru
Lichtenštejnské knížectví se rozhodlo přece jen podepsat smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru (EHP) o deset nových členů Evropské unie, kterou v původním termínu (14. října) kvůli nevyřešeným požadavkům vůči ČR a Slovensku podepsat odmítlo. Z Vaduzu to oznámila rakouská agentura APA s odvoláním na lichtenštejnský tiskový úřad.
Ve sdělení úřadu se uvádí, že knížectví je nyní ochotno společně s Norskem a Islandem smlouvu podepsat. Obě severské země původně vyjadřovaly Lichtenštejnsku solidaritu, v pondělí však oznámily, že smlouvu přijmou ještě tento týden. Lichtenštejnská strana v prohlášení nicméně zdůrazňuje, že na jejích požadavcích vůči následnickým státům bývalého Československa se nic nemění. Knížectví se postavilo proti rozšíření EHP, protože ČR a Slovensko se nepřipojily k prohlášení, podle něhož respektují Lichtenštejnsko jako "dlouho existující a uznávaný stát, který byl v době první i druhé světové války neutrální".
Lichtenštejnsko podpis odmítalo kvůli historickým majetkovým sporům s Českou republikou a Slovenskem. Mezi Prahou, Bratislavou a Vaduzem jsou neshody kvůli zabavení majetku vládnoucího rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce v souvislosti s prezidentskými dekrety. Hodnotu majetku odhaduje Lichtenštejnsko na sto milionů eur, tedy zhruba 3,2 miliardy korun. Praha odmítá jakékoli debaty o vyrovnání. Ministr zahraničí Cyril Svoboda v úterý zopakoval, že česká diplomacie je připravena navázat s knížectvím styky, ale bez jakýchkoli podmínek.