Londýnské kolo sporu s Nomurou Česká republika prohrála

Letité spory mezi Českou republikou a japonskou bankou Nomura pokračují. V pátek v Londýně Česká republika prohrála arbitráž, ve které Nomura žalovala Českou republiku za zmařenou investici v Investiční a poštovní bance. V Paříži v pondělí dále začínají jednání v rámci takzvané Curyšské arbitráže, ve které Česká republika žaluje Nomuru.

Spletitý problém se pokusíme rozplést s analytikem ekonomického týdeníku Euro Pavlem Páralem. Začalo to nucenou správou, kterou uvalila v roce 2000 Česká národní banka na Investiční a poštovní banku kvůli nesolventnosti. Nomura měla v IPB svoji investici:

"Z dnešního pohledu můžeme říci, že byla zralá k uvalení nucené správy stejně jako Česká spořitelna nebo Komerční banka v té době. Ve všech bankách byly špatné bilance, měly velké potíže se špatnými úvěry a do všech bank byly nalívány desítky miliard korun. Samotné uvalení nucené správy asi nebyl problém, problém byly transakce, které probíhaly následně, a problémem bylo chování státu vůči Nomuře, jak nyní usoudili arbitři."

Spor v Londýně, ve kterém japonská banka Nomura žalovala stát kvůli tomu, že patřičně neochránil její investici v IPB, Česko prohrálo. O výši odškodného se rozhodne v dalším kole řízení. Premiér Paroubek výsledku londýnského kola nepřikládá zásadní váhu:

IPB v roce 2000,  foto: ČTK
"To není nějaká porážka České republiky, je to spíše remíza, je to spíše to, čemu se říká ve sportovní mluvě plichta. Bohužel v tuto chvíli proběhl jeden z těch sporů, kde zdánlivě na tom Česká republika může být hůře než její protistrana..."

V Curychu nyní český stát žaluje Nomuru o odškodné za náklady spojené s nucenou správou zkrachovalé IPB. Vyčísleny jsou na víc než sto miliard. Mluvčí japonské společnosti Jiří Hrabovský tvrdí, že s tím neuspěje. Podle něj verdikt z Londýna ovlivní i toto rozhodčí řízení.

"Páteční verdikt obsahuje jednoznačné stanovisko a myslím, že se pod něj podepsali všichni tři arbitři, tedy i ten, kterého si zvolila Česká republika. Tam stojí tvrzení, že aktivity Nomury nebyly jakkoliv protiprávní, v rozporu s jednáním v dobré víře, nebo porušením práv. A jestliže toto česká republika znovu tvrdí v Curychu, a už to jednou bylo rozhodnuto, může být pravděpodobně použit právní princip praejudicata neboli věc už jednou rozhodnutá a že k tomu se bude přihlížet."

Miloš Zeman,  foto: Zdeněk Vališ
Celý problém by nemusel dojít tak daleko, kdyby Česká republika dříve využila příležitost s Nomurou se dohodnout. Pavel Páral z Eura říká:

"Tehdy byla připravena dohoda o nulovém vyrovnání, kdy by se obě strany vzdaly svých nároků vznášených v různých soudních sporech. Těch soudních sporů je obrovské množství, z jedné i z druhé strany jsou žalovány desítky miliard korun. Nomura byla ochotná v zájmu svých budoucích obchodních aktivit v České republice a ve střední Evropě. Bylo by potřeba k takové dohodě sebrat politickou odvahu, kterou vláda Miloše Zemana na sklonku svého působení už neměla a nová Špidlova vláda se tím úplně odmítla zabývat a ministr Bohuslav Sobotka de facto přerušil všechna jednání o narovnání."

Podle Párala ještě existuje možnost vyjednávání. Mělo by ale proběhnout rychle, částku lze stanovit poměrně snadno. Původně vyčíslená škoda 40 miliard korun se během let zvýšila.

"Je zásadní, jestli arbitři se rozhodnou, zda budou to navýšení žalované částky podle mezinárodní úrovně úrokových sazeb, to znamená že to budou úročit každoročně 4-5 procenty - pak bychom se dostali k 60-70 miliardám - a nebo to mohou posuzovat podle toho, jak byly zhodnoceny akcie jiných akcionářů v českých bankách, a ty byly zhodnoceny mnohem více. několikanásobně. Pak by se ta částka mohla vyšplhat - třeba na 100 i 200 miliard korun."