Lubomír Zaorálek: S těsně nadpolovičním souhlasem voličů do EU nemůžeme

Zastánci Evropské unie musejí přesvědčit české voliče, aby se pro vstup do Unie vyslovili jasnou a rozhodnou většinou. Uvedl to předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v sobotním diskusním pořadu České televize. Podle něj není možné, aby Česko vstupovalo do unie jen se souhlasem těsné většiny lidí. "Pokládám za nemožné, abychom v tom referendu zvítězili 51 procenty hlasů. Nelze podle mne jít do Evropské unie s takovýmto těsným výsledkem," prohlásil. Podle zákona ovšem bude platný takový výsledek referenda, pro který se vysloví jakkoli velká nadpoloviční většina hlasujících. Referendum by se mělo podle vlády konat v polovině příštího roku. Má mu předcházet nákladná informační kampaň, na kterou vláda vyčlenila 200 miliónů korun. Na nevýhody spojené se vstupem do unie chtějí upozorňovat euroskeptici, kteří mají na parlamentní půdě zastánce zejména v řadách ODS a KSČM.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění v celé české populaci procento příznivců vstupu roste. Agentura STEM uvedla, že v říjnu by se vstupem souhlasilo 44 procent, proti by bylo 18 procent lidí. K podobnému výsledku dospělo ve svém průzkumu i CVVM, podle něhož by pro začlenění hlasovalo 47 procent dotázaných. Jazýčkem na vahách by tedy mohli být dosud nerozhodnutí.

Lubomír Zaorálek si neumí představit, že by předsedové ČSSD a KSČM Vladimír Špidla a Miroslav Grebeníček usedli vedle sebe v jedné vládě. Důvodem je podle Zaorálka jejich rozdílný pohled na svět i výroky šéfa komunistů z tohoto týdne. Grebeníček mimo jiné Špidlu obvinil z patolízalství vůči NATO. "Jak jsem poslouchal pana Grebeníčka, tak mně ten jazyk, který použil, skutečně připomněl nechvalně proslulého křiklouna Václava Kopeckého nebo dokonce Klementa Gottwalda z těch nejhorších časů," uvedl Zaorálek v České televizi. Připomněl tak dva komunistické politiky z 50. let. Vystoupení Grebeníčka označil za "dryáčnický způsob politiky". Zaorálek připustil spolupráci sociálních demokratů s komunisty na prosazování společných bodů programu na komunální úrovni.