Luboš Andršt: Hudbu musíte mít v hlavě a pak do toho dát emoce

Luboš Andršt, foto: Michaela Doubravová, archiv ČRo

Uznávaný jazzový a bluesový kytarista Luboš Andršt oslavil své letošní sedmdesátiny narozeninovým koncertem v pražském Lucerna Music Baru.

Luboš Andršt,  foto: Michaela Doubravová,  archiv ČRo

Na jevišti se sešli zajímaví hosté a gratulanti. Luboš Andršt stále koncertuje s několika kapelami.

Svou první kytaru si koupil ve 14 letech. A hudba zvítězila nad strojní průmyslovkou. Nejdřív hrál trampské písničky, ale zamiloval si blues, když uslyšel v radiu hudbu z New Orleansu.

"Vyšla deska, která se jmenovala Hudba černého lidu. Pouštěli z toho věci, a mluvili o té muzice. To byl přesně ten moment. Říkal jsem si, že bych chtěl alespoň trošku takhle umět hrát," uvedl Luboš Andršt v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas.

Na kytaru se naučil sám. A díky tomu začal hrát s rockovou kapelou.

"Jednou jsem hrál u táboráku, a tam byli kluci z nějaké rockové kapely. Hrál jsem s nimi, a praskla mi při tom struna. Než to dohráli, tak jsem nasadil novou, během jejich hraní naladil, a dohrál jsem to s nimi. Oni říkali: hele, on se naladil, i když jsme hráli, on to slyšel. Jestli máš čas, tak s námi můžeš hrát. To bylo moje první lano. Asi je to otázka sluchu. Bůh vám dal talent, a když ho nezúročíte, tak vám ho zase vezme."

A Luboš Andršt ho zúročil dokonale. Hrál v řadě kapel, jeho první vlastní formací se stalo v roce 1968 trio Blues Company Ltd. Za dva roky hrál s rockovou kapelou Michala Prokopa Framus Five, se kterou také nahrál své první studiové snímky na LP Město ER. To odstartovalo jeho kariéru a hned v následujícím roce se připojil k jazzrockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla.

Vedl skupinu Energit, se kterou natočil své první autorské album. Prodalo se ho neuvěřitelných téměř 50 tisíc exemplářů. Během své více než padesátileté kariéry spolupracoval s předními hudebními soubory a hrál se s Paulem Jonesem, Danem Gillespem či B.B. Kingem. Co je podle něj při hraní nejdůležitější?

"Jsou to uši, sluch. A ten musíte cvičit. Tu hudbu nemáte v prstech, jak si někdo myslí, když mi říká: vám tam ty prstíky běhají. Ale já říkám: v prstíkách to není. Tu hudbu musíte mít nejdřív v hlavě, pak do toho dát emoce. Pak z toho uděláte hudbu."

Když přišel roční zákaz, neměl ani na složenky

Luboš Andršt,  foto: Jan Sklenář,  archiv ČRo
Luboš Andršt dodnes zůstává věrný svému ideálu umělecké svobody. Ne vždy to měl jednoduché, občas přišel za socialismu zákaz. Živil se někdy i jinak než hudbou?

"Ne, to ne. Já jsem jenom hrál, nebo jsem strádal. Jednou jsem měl rok zákaz, a protože mám svobodné povolání, tak jsem jako muzikant nic nevydělával. Nemohl jsem platit složenky. Tak mi odstřihli elektřinu, telefon, a stejně jsem jenom hrál. Je to život naruby, když jsem byl mladý a měl jsem páru, tak jsem nemohl hrát, naopak teď mám hodně hraní."

Jen v září odehrál 15 koncertů. Po roce 1989 se před Lubošem Andrštem otevřely nové možnosti. Na více než 60 koncertech vystoupil s Martou Kubišovou a natočili CD Někdy si zpívám. Doprovázel americkou bluesovou zpěvačku Katie Webster. Pro českou hudební scénu objevil Tonyu Gravesovou. Luboš Andršt také často účinkoval v zahraničí. Například v roce 2013 vystoupil v akustickém triu s Prokopem a Hrubým v USA na Chicago Blues Festivalu.