Martin Staszko získal nejvyšší českou výhru v pokeru

Foto: ČTK

Český hráč Martin Staszko skončil v americkém Las Vegas ve finále Světové série v pokeru o 156 milionů na druhém místě. Rodák z Třince tak nakonec získá zhruba 98 milionů korun, což je zdaleka nejvyšší česká výhra v této hře.

Foto: ČTK
Souboji o titul neoficiálního mistra světa v pokeru byl plný zvratů. Nakonec Martin Staszko podlehl německému soupeři, jímž byl Pius Heinz. Svůj výsledek označil za obrovský úspěch, přesto pocítil i mírné zklamání. Souboj trval víc než pět hodin a když se karty rozdaly více než 300 krát, vsadil Martin Staszko vše. Němec jeho výzvu přijal a nakonec toho nelitoval. Zlatý náramek pro neoficiálního mistra světa v pokeru byl Heinzův. Martin Staszko uvedl, že soupeř hrál dobře a vítězství si určitě zaslouží.

"Děkuji všem, co se na mě dívali v noci a fandili mi. Druhé místo je krásné a ty vyhrané peníze mi snad budou stačit do konce života."

Martin Staszko,  foto: ČTK
Napínavý souboj v sálu lasvegaského hotelu Rio sledovalo několik stovek diváků. Staszkových fanoušků byla hrstka, svého oblíbence ale podporovali vydatně a neúnavně. Souboj sledovali i Staszkovi rodiče. "Ještěže tomu nerozumím, jinak by mě trefil šlak,"řekl v jednu chvíli jeho tatínek. Jeho syn i přes neúspěch v závěrečném souboji získal nejvyšší českou výhru v pokeru ve výši kolem 98 milionů korun. Část vyhraných peněz si chce uložit jako úspory. Zbytek pak hodlá investovat do pokeru a cestovat. Muž, který ještě nedávno pracoval v automobilce v Nošovicích, si v každém případě vydobyl respekt soupeřů ze světové špičky. Poker sledovali v televizi i obyvatelé Staszkova rodného Třince.

"Je to můj bývalý žák. Vždycky byl spíše na technické předměty a logické myšlení. Už ve škole začal hrát šachy a byl posílán na různé turnaje. Celá škola tím žije. Jsme rádi, že je to náš absolvent a že se mu tak daří,"

Martin Staszko,  foto: ČTK
vzpomíná na začátky svého žáka ředitel Tadeusz Szkucik. Vynikající úspěch zaujal i mnoho dalších lidí.

"Mě hlavně zaujalo, že to hraje jen čtyři roky. Stačí se zabývat jednou věcí a takto zbohatnout. - Nemusí to inspirovat třeba k hraní pokeru, ale k tomu, aby se člověk v něčem prosadil. - To může inspirovat i k horším věcem. Jednak se hraje o peníze, takže to taky není žádná sranda."

Jak však uvádí předseda asociace českého pokeru Milan Sláma, do pokeru Martin Staszko neinvestoval ani korunu.

"Peníze, které do turnajů vkládá, získal z turnajů na internetu, kde hráči hrají bez peněz, ale mohou vyhrát peníze. On je příkladem toho, že se musí k pokeru přistupovat zodpovědně. Hráč si musí hlídat peníze, které do pokeru vkládá a nesmí podlehnout tomu, že by chtěl rychle nějaký zisk a proto vsadil velké peníze."

Vítěz turnaje Pius Heinz  (vlevo) a Martin Staszko,  foto: ČTK
Podle studií rozhodují v pokeru z 80 procent dovednosti. Štěstí může mít hráč několik her, ale v takto dlouhém turnaji rozhodují znalosti. Jak dodal Milan Sláma, dobrý hráč musí mít i některé vlastnosti.

"Já vždycky říkám, že ta nejzákladnější vlastnost hráče pokeru je trpělivost. Tenhle duel trval skoro šest hodin. Kromě trpělivosti je důležité také matematické a strategické myšlení, aby člověk dokázal dobře vyhodnocovat situace, které poker přináší. Důležitá je i znalost psychologie a řeči těla. Každý hráč, když hraje, tak vysílá signály o tom, co v ruce má nebo v jakém se nachází rozpoložení."

Staszko nyní očekává vyšší zájem sponzorů. Jeho jméno se objevilo na světových serverech v desítkách milionů. Do hlavní soutěže Světové série, která začala 7. července, zasáhlo 6865 hráčů ze 105 zemí včetně devíti Čechů. Staszko se svou výhrou, ke které letos ještě přidal několik desítek tisíc dolarů z jiných turnajů, zařadil například po bok nejlépe placených českých sportovců. V rodném Třinci ho teď čeká pamětní medaile.