Martina Formanová napsala knihu o modelce Pavlíně Pořízkové

Spisovatelka a scenáristka Martina Formanová, foto: Alžběta Švarcová

Na konci října vyjde v Česku kniha spisovatelky Martiny Formanové Případ Pavlína. Vypráví životní příběh modelky Pavlíny Pořízkové a její rodiny. Do Prahy ji přijedou představit obě ženy, které žijí v USA. Křtu v knihkupectví Luxor 30. října by se měla zúčastnit také matka Pořízkové Anna, která při přípravě knihy pomáhala.

Pavlína Pořízková byla první česká modelka, která se ve svém oboru dostala na nejvyšší posty. Když jí byly tři roky, její rodiče emigrovali a šest let jim trvalo dostat dceru ze země. Poté rodina žila ve Švédsku a Pavlínu ve 14 objevili pro modeling. Měla přes 500 titulních stránek módních časopisů a svého času nejvyšší kontrakt s kosmetickou firmou Estée Lauder. Její tváří byla Pořízková deset let. Přehlídková mola začala zvolna opouštět v 90. letech. "Jedná se o skutečný příběh, a tentokrát nikoli můj. V něčem mi byl důvěrně blízký, a v něčem byl zas tak neuvěřitelně dramatický, že bych si ho od stolu prostě nevymyslela," říká o knize Martina Formanová.

Vyprávění začíná útěkem Pavlíniných rodičů v srpnu 1968 z tehdejšího Československa okupovaného vojsky Varšavské smlouvy. "Je to obrovské drama. Sám jsem netušil, co všechno rodina Pořízkových tehdy prožila. Klobouk dolů před tím vším. A velký dík Martině, že to tak poutavě napsala," řekl Aleš Lederer, majitel nakladatelství Prostor. Pořízkovi emigrovali pár dní po příchodu vojsk, odjeli na motorce, bez věcí. Pavlínu nechali u rodičů a věřili, že se jí podaří dostat ven. V Československu jim zabavili majetek a odsoudili je za nedovolené opuštění republiky.

Paulina Pořízková,  foto:  ČTK

Opakovaně žádali československou vládu, aby dceři povolila odjet za nimi, avšak bezvýsledně. V roce 1971 zahájili hladovku, měli podporu švédských občanů i médií, ale ničeho nedosáhli. V zoufalství vyslechli nápad švédských pilotů, že dceru unesou. První pokus ztroskotal na tom, že se s Pavlínou nedomluvili, podruhé bez vědomí manžela letěla tehdy těhotná Anna. Státní bezpečnost však o akci věděla, piloty i Annu zadržela a ve snaze rozbít rodinu jí umožnila návrat k rodičům a dceři. Zastaveno bylo i její trestní stíhání. Jiří Pořízka se znovu za pomoci švédských kolegů pokusil o únos, ale upravené automobily odhalili pohraničníci. Anna znovu žádala o vystěhování za manželem, dostala ho až v roce 1974. Pavlíně bylo tehdy devět let a otce neviděla šest let. Rodiče se ale po setkání celé rodiny brzy rozešli.