Ministerstvo zahraničí: Varování před cestou do Egypta platí dál

Foto: ČTK

Ministerstvo zahraničí dál varuje české občany před cestami do Egypta, zejména na Sinajský poloostrov. Cestovní kanceláře, které tam vozí turisty, ale tvrdí, že situace v egyptských letoviscích je klidná. Ministerstvo dále zveřejnilo, kde Češi během letních dovolených v zahraničí najdou nové dočasné konzuláty.

Foto: ČTK
Svým prvním prohlášením z počátku června, kdy varovalo české občany před cestami do Egypta, způsobilo ministerstvo zahraničí téměř poprask. Egypt totiž patří k jedné z nejoblíbenějších destinací, kam čeští turisté jezdí prakticky po celý rok. Varování resortu zahraničí se týkalo zejména Sinajského poloostrova, kde stále dochází k příležitostným násilnostem a únosům turistů. Neklid ale v souvislosti s prezidentskými volbami rostl i v dalších oblastech, hlavně v Káhiře. Ministerstvo se tehdy odvolávalo na aktuální zprávy od tajných služeb, podle kterých by mohlo turistům hrozit nebezpečí. V pondělí skutečně na Sinaji na hranicích s Izraelem došlo k přestřelce, při které zahynuli tři lidé. Náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška potvrdil, že varování na webu ministerstva dál platí:

Vladimír Galuška
"Jsou ovšem průběžně aktualizovaná podle situace v místě. Když se ptáte konkrétně na Egypt, tak víte, že bezpečnostní situace v zemi není nijak růžová. To varování, které vzbudilo tolik pozornosti minulý týden, bylo vydáno na základě informací, které jsme ten den obdrželi od bezpečnostní služby,"

uvedl Galuška na pondělní tiskové konferenci v Černínském paláci. Proti varování ministerstva ale protestovaly už v minulých dnech cestovní kanceláře, které do Egypta ročně vozí desítky tisíc českých turistů. Jen loni jich tam jelo kolem 160 tisíc. Zájem Čechů o cesty po varování ministerstva ale okamžitě poklesl. Podle výkonné ředitelky Exim Tours Romany Slížkové se prodej zájezdů do Egypta na několik dní prakticky zastavil. Teď už je prý situace - kromě letoviska Taba - jiná.

"Konkrétně v oblasti Taby určitý pokles vidět je. Tato destinace je ale v objemu Egypta u nás tak malinká, že praktický žádný větší dopad na rezervace v Egyptě to nemá."

Další cestovky se ale proti varování ministerstva ohradily důrazněji. Náměstek Vladimír Galuška však jejich kritiku odmítá:

Foto: ČTK
"Ministerstvo zahraničních věcí si nemůže dovolit zatajovat údaje o určitém stupni nebezpečí, pokud je má. A to ani za cenu toho, že bychom měli zmařit několika lidem dovolené anebo připravit o finanční prostředky cestovní kanceláře. Na druhou stranu to neděláme s žádným zlým úmyslem vůči komukoliv a jednáme vždy objektivně a v rámci svých nejlepších informací."

Ministerstvo také zveřejnilo, kde během letních dovolených najdou čeští občané nově zřízené dočasné konzuláty. Vyjmenovala je vrchní ředitelka konzulární sekce resortu Jana Reinišová:

"I letos jsme zřídili konzulární jednatelství v Chorvatsku, a to ve Splitu a v Rijece. Dále v Barceloně a poté v Bulharsku, v Burgasu. Dříve jsme otvírali jednatelství také v Podgorici v Černé Hoře, v současné době tam ale již máme konzulární zastoupení."

Během dovolených pomáhají nejčastěji tyto konzuláty českým občanům při ztrátě dokladů, při úrazech nebo dopravních nehodách. Konzulát jim může zprostředkovat například právníka, už ale nemůže platit za jeho služby. Stejně tak nemůže za české občany hradit poplatky za léčení v nemocnici nebo různé pokuty. V případě, že v místě žádný český konzulát nepracuje, mohou se občané ČR obrátit i na jakýkoliv jiný konzulát zemí Evropské unie,

Ministerstvo v pondělí zveřejnilo také smutnou bilanci. V cizině loni zahynulo 417 Čechů. Je to sice o 24 méně než o rok dřív, naopak počet turistů, kteří museli být během pobytu v zahraničí hospitalizování, výrazně stoupnul. Zatímco v roce 2010 to bylo 299 lidí, o rok později o 120 víc. Mírně, o osm na 301, klesl loni počet dopravních nehod s českou účastí. Prudce se ale zvýšil počet Čechů, kteří jsou v zahraničí ve vazbě nebo už byli odsouzeni do vězení. Zatímco v roce 2010 bylo vězněno 662 lidí, loni to bylo už 1034. Ministerstvo ve svých každoročních statistikách ale vychází jen z údajů, které mu odevzdají konzulové v jednotlivých zemí. Reálná čísla tak budou vyšší.