Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu opět dočasně zakázalo návštěvy vězňů

Od čtvrtka do 13. února budou kvůli koronavirové situaci znovu dočasně zakázány návštěvy ve věznicích. Opatření ministerstva zdravotnictví schválila vláda. Zákaz návštěv kvůli možnosti zavlečení koronavirové nákazy naposledy platil do loňského dubna, poté se podmínky postupně opět rozvolnily. Zákaz návštěv se netýká advokátů a jiných úředních osob, například tlumočníků.

"Ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo spravedlnosti i ministerstvo vnitra jsou si vědoma toho, že zákaz návštěv v předmětných zařízeních není z psychologického hlediska dlouhodobě udržitelný, a proto je tento zákaz stanoven pouze na omezenou dobu. (...) Jakmile to epidemiologická situace dovolí, bude režim návštěv znovu obnoven," uvedl úřad v odůvodnění návrhu. Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová připomněla, že jako jedno z kompenzačních opatření lze i nadále využít možnost videohovorů vězňů a jejich blízkých přes platformu Skype.

Odsouzený vězeň má běžně ze zákona nárok na tři hodiny návštěv v jednom kalendářním měsíci. Za vazebně stíhaným obviněným mohou návštěvníci přijít na 90 minut jednou za dva týdny a za chovancem detenčního ústavu nejméně na dvě hodiny, a to minimálně dvakrát do týdne.