Ministertvo obrany odmítlo, že by byl ve Vrbětisích skladován zakázaný materiál

Ministerstvo obrany odmítlo, že by byl ve Vrběticích skladován materiál zakázaný mezinárodními dohodami. Označilo to za klasický případ šíření dezinformací. Na webu ministerstva obrany to uvedl jeho mluvčí Jan Pejšek. O údajném uskladnění zakázaných protipěchotních min se o víkendu zmínila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová.

Česko podle Pejška plní veškeré mezinárodně-právní závazky včetně Ottawské úmluvy o zákazu použití, skladování nebo výroby protipěchotních min a o jejich zničení. Uvedl, že ve vrbětickém areálu byla skladována pouze těla min bez výbušniny a jejího iniciátoru. Poukázal při tom na rozsudek zlínského krajského soudu, který v roce 2016 rozhodl, že nešlo o zakázaný materiál. Ve Vrběticích v roce 2014 dva výbuchy poničily tamní muniční sklad. České úřady obvinily Rusko, že za případem stojí jeho tajné služby.

Bulharsko vyjádřilo "plnou solidaritu" s Českou republikou v souvislosti s výbuchy muničního skladu ve Vrběticích, z nichž Praha obvinila ruské tajné služby. Českým úřadům nabídlo také pomoc s vyšetřováním. Vybuchlá munice z vrbětického areálu patřila bulharskému zbrojaři a měla zřejmě směřovat na Ukrajinu.