Ministr kultury Pavel Dostál přes nesouhlas mnohých památkářů rozhodl, že skleněná krychle na Sovových mlýnech může být vybudována

Na Sovových mlýnech na pražské Kampě může být - i přes nesouhlas většiny památkářů - umístěna sporná skleněná krychle. Rozhodl o tom ministr kultury Pavel Dostál. Záporná stanoviska se podle něj zaměřila jen na princip uchování historického vzhledu památky a nezabývala se tím, že v Sovových mlýnech bude pro veřejnost vystaveno moderní umění. Jak řekl, využití a obnova areálu včetně krychle je v souladu s cílem péče o kulturní památky. Stavbu skleněné krychle prosazovala Nadace Jana a Medy Mládkových, která má areál mlýnů pronajatý od Prahy a po opravě tam instaluje svou uměleckou sbírku. Připravila Eva Petržílková.

Mezi největší odpůrce artefaktu patří členové Klubu za starou Prahu. Jejich názory objasnil jednatel klubu - Richard Biegl... Spor o skleněnou krychli na Sovových mlýnech způsobil, že se jejich oprava zdržela. Původně měly být otevřeny už v březnu. Rekonstrukci vyčíslenou na 122 miliónů korun platí z největší části město, kterému má Meda Mládková svou sbírku - v účetní hodnotě 380 miliónů korun - darovat.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio