Ministr Rath proti internetovým zdravotním knížkám

David Rath, foto: Zdeněk Vališ

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o tom, že asi 50 tisíc lidí si každý měsíc založí internetovou zdravotní knížku. Na konci roku měl být celkový počet uživatelů této služby vyšší než 850 tisíc. Unikátní projekt, nabízející rychlé a přehledné informace o každém pacientovi na internetu, sklízel úspěchy ve světě. Nyní je však jeho budoucnost nejistá. Postavil se proti němu nový ministr zdravotnictví David Rath. Proč? To zjišťoval Jaromír Marek.

David Rath,  foto: Zdeněk Vališ
Rathovi vadí především, že virtuální zdravotní knížku si mohou zřídit pouze klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vadí mu i to, že ve společnosti IZIP, která systém zajišťuje, figurují místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch, oba z ODS. Právě na tomto projektu chce Rath dokázat napojení ODS na VZP. Podle něj byla firma vybrána bez výběrového řízení a získání zakázky je podle Ratha typickou ukázkou zneužívání politického postavení. Rathovi, který ještě jako předseda České lékařské komory přitom projekt oceňoval. Nyní se mu nelíbí přístupnost zdravotních údajů na internetu. Podle něj je může kdokoliv zneužít. Nucený správce VZP financování projektu internetových zdravotních knížek zastavil. Proč? Pokračuje ministr zdravotnictví David Rath.

"Internetová zdravotní knížka, jak je v posledních letech aplikována poslancem Ouzským nepřináší žádný efekt, jen stojí stovky milionů. Je to něco jako kupónová privatizace, experiment placený z veřejných zdrojů."

Poslanec Evropského parlamentu a jednatel firmy Miroslav Ouzký chce ministra za jeho výroky o projektu zažalovat. Podle něj vyvolal umělý spor, který má zakrýt problémy ve zdravotnictví.

"Je nepříjemné a nechutné, že z toho vzniklo tažení plné lží a polopravd. Je nepříjemné vysvětlovat celé republice, že nejsem zloděj a že ani jedna koruna z projektu IZIP neputovala do pokladny ODS. Doktor Rath je proslavený svým falšováním dokumentů, začal svojí lékařskou licencí, pokračoval nyní falšováním kontrolní zprávy o VZP a obávám se, aby nyní nefalšoval nějaké dokumenty týkající se projektu IZIP."

Systém zdravotních knížek, přístupných na internetu, měl umožňovat lékaři z kteréhokoliv místa shromáždit bez složitého vyptávání či hledání informace o zdravotním stavu pacienta. Zdravotní knížku si zřizoval sám pacient, který jediný mohl rozhodovat, komu do ní přístup umožní. Podle výpočtu analytiků by se zavedením této služby mohlo ušetřit sedm až deset procent výdajů na zdravotní péči. Projekt byl zařazen mezi 12 nejlepších v Evropě, intenzívně se o něj zajímá Evropská komise.