Ceny léků v Česku: každý má svou pravdu

Po českých lékárnících vyhlásili v úterý stávkovou pohotovost také praktičtí lékaři. Chtějí upozornit na to, že platby za péči od Všeobecné zdravotní pojišťovny se po vyhlášení nucené správy opět prodloužily. Lékaři tak podle tohoto tvrzení dostávají zaplaceno opět s více než měsíčním zpožděním. Ale v naší pravidelné rubrice nejprve nahlédneme do zmíněných lékáren. Zajímal se o ně Peter Gabaľ.

Tématem, o kterém se mluví prakticky neustále, je zdravotnictví. V době studeného počasí a přibývajících nemocí zájem o tuto problematiku pochopitelně stoupá ještě více. V současném českém kontextu k ní ještě přibylo politikum. Střídání na postu ministrů zdravotnictví je příliš časté a životnost jedné osoby v tomto horkém křesle v průměru dosahuje doby kolem jednoho roku. S rostoucími neúspěchy při dosahování vytyčených cílů jsou do každého dalšího kandidáta vkládány stále větší a větší naděje, aby už konečně rozetnul ten gordický uzel protichůdných zájmů.

Momentálně je tímto úkolem pověřen David Rath. V to, že se právě jemu povede nastolit spravedlivý mír mezi jednotlivými zájmovými skupinami, nevěří zdaleka každý. Vždyť dr. Rath je sám představitelem jedné konkrétní skupiny, totiž nemocničních lékařů. Jsou zde ale také lékaři soukromí, kteří ekonomicky fungují na úplně jiných principech. Jsou zde výrobci léků, pak jejich distributoři a také lékárny. Jsou zde zdravotní pojišťovny a státní rozpočet s povinností hradit pojistné za část ekonomicky neaktivních obyvatel. A někdy se v tom chumlu ztrácí ještě jeden prvek, kterému se říká pacient

Ministr zdravotnictví David Rath,  foto: ČTK
Najít zde rovnováhu rozhodně není lehké. K dosažení zamýšlených nebo alespoň slibovaných cílů zase někdy nevedou plánované cesty. Otázkou pak je, zda se sliby opravdu shodovaly a deklarovanými úmysly. Tato úvaha se nabízí po změnách, týkajících se českých lékáren.

Cenový výměr ministerstva financí od Nového roku snižuje obchodní přirážku pro distributory léků a lékárny z 32 na 29 procent. Část veřejnosti toto opatření uvítala v domnění, že o částku, kterou by měli obětovat lékárny a distributoři, budou léky levnější. K jejich velikému překvapení tomu tak v mnoha případech není. U některých levnějších léků jsou doplatkové ceny nižší v řádu haléřů až koruny, jinde jsou vyšší o mnohem, větší částku. Doktorka Jana Baboučková, která vykonává odborný dohled v jedné z pražských lékáren, nám k tomu řekla:

"Doplácení se změnilo tak, po Novém roce, že ministerstvo financí svou vyhláškou, kterou teda se upravují ty ceny, doplatky pacientů, tak snížily se úhrady z veřejného zdravotního pojištění těch léčiv. To znamená, že i přesto, že teda nám byla snížena ta obchodní přirážka, tudíž ty ceny klesly o ty tři procenta, tak stejně u některých léků buď teda ten doplatek je stejný nebo naopak ještě větší, protože tím, že vlastně ještě více klesla ta úhrada vůbec ze zdravotního pojištění, tak to rozpětí tam prostě ten pacient jako zaplatí, že jo."

Podle tohoto vysvětlení tedy po Novém roce neušetří pacient, ale zdravotní pojišťovny.

Ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení k tématu přiznává, že jedním z hlavních cílů uvedeného opatření je "odlehčení už tak napjaté ekonomické bilance Všeobecné zdravotní pojišťovny".

Ve stejném stanovisku, vydaném na konci loňského roku, ale ministerstvo zdravotnictví vyjadřuje také přesvědčení, že pokles marží povede ke snížení cen léků a kromě zlepšení bilance VZP i "ke spokojenosti občanů".

Doktorka Baboučková ale naznačuje, že snížení přirážky samo o sobě ceny nestlačí.

"Prostě lékárny nevyužívaly tu maximální cenu, těch maximálně 32 procent. Takže vlastně ty ceny už byly nastaveny tak, že to prostě bylo takhle nižší."

To by pak znamenalo, že cenový výměr ministerstva financí, pochopitelně inspirovaný ministerstvem zdravotnictví, nepovede ke snížení cen, nicméně možná zabrání růstu cen v lékárnách. To pacienty jistě potěší, po růstu cen energií a některých dalších položek by se jim dražší léky finančně unášely těžko. Lékárníci ale tvrdí, že třeba dražší energie se jich přece týkají také, stejně jako hradí i další náklady:

"Otázka nájmů třeba konkrétně, v těch větších městech. Pokud jako ta lékárna není ve svém objektu a je teda v nějakém tom nájmu tak ty nájmy bývají poměrně vysoké."

... říká pražská lékárnice Jana Baboučková.

Zkrátka a dobře, v tomto chumlu zájmů má každý svou pravdu a nebylo by dobré tvrdit, že některá z nich je jaksi větší nebo lepší. Všichni mají právo na svou pravdu. Dodejme snad jen to, že by bylo dobré se k ní dobírat spíše skalpelem, než za ní jít hned se sekerou.