Budou pacienti více doplácet za léky?

Návštěva lékáren se může poněkud prodražit. Podle nové lékové vyhlášky, která má začít platit 1. dubna, doplatí pacienti ročně za léky v průměru o 150 korun více. Ministr Tomáš Julínek vyhlášku obhajuje a tvrdí, že se k vážně nemocným dostane více léků. Naopak jeho předchůdce David Rath tvrdí, že se doplatky za léky výrazně zvýší.

Ze zdravotního pojištění jde na léky ročně kolem 40 miliard korun. Nová vyhláška by měla přinést úsporu 1,5 až 2 miliardy. I po mírném nárůstu spoluúčasti zůstává Česko na špici zemí Evropské unie s nejnižšími doplatky na léky. Ministr Tomáš Julínek vysvětlil, proč potřebuje české zdravotnictví tuto změnu:

"Aby pacienti dostali lepší léky, aby byly využity prostředky z veřejného zdravotního pojištění daleko efektivněji. To znamená, aby byly vynaloženy právě na léčiva, která mají zaručený úspěch v terapii. Jsou to například léčiva pro onkologicky nemocné, na léčbu bolesti při rakovině, jsou to léky po transplantaci, při poruchách imunity a tak dále."

Ministr Julínek tvrdí, že nový systém bude spravedlivější. Tím, že budou lidé platit za levnější přípravky užívané běžně většinou obyvatel, rozprostře se spravedlivě spoluúčast a vážně nemocným mohou doplatky klesnout. S návrhem vyhlášky nesouhlasí jeho předchůdce David Rath. Oba se utkali už v televizním diskusním pořadu, kde Rath nazval reformu ODS "Bílou horou českého zdravotnictví." Podle Ratha budou doplatky mnohem vyšší, než říká Julínek.

Tomáš Julínek,  foto: ČTK
"Pokud by realizoval vyhlášku v podobě v jaké ji předložil, pak především pro pacienty v důchodu, kteří potřebují léky proti vysokému tlaku, na cévní onemocnění, na vysoký cholesterol, na onemocnění mozku, by to znamenalo až několik set korun měsíčně navíc. Tam by se totiž nasčítaly prudce zvýšené doplatky na jednotlivé druhy těchto léků."

Sčítání doplatků nastat může. Úhrady pojišťoven se totiž sníží u některých léků na alergii, vysoký krevní tlak či nemocné srdce. Proto nyní komise odborníků propočítává dopady vyhlášky na jednotlivé skupiny pacientů. Pokud k souběhu doplatků dojde, ministr Julínek slíbil, že nechá úhrady přehodnotit. Dosud lidé dávají za léky v průměru 700 korun ročně, důchodci 1200 korun. Některým by zvýšení nevadilo, pro jiné by to znamenalo velkou zátěž.

"Já myslím, že některé léky by se i zdražit měly, takové co jsou volně v prodeji a lidi s nima doslova plýtvají. - Já se na to dívám z pohledu studentky medicíny. Nevadí mi to, je to v pořádku. - Vadí, beru asi šest prášků, takové tři stovky měsíčně."

V každé skupině léků zůstává přinejmenším jeden bez doplatku pacienta. Ministr Julínek chce jednat s praktickými lékaři a specialisty, že budou dávat při výběru přednost léku, na který nebude muset nemocný doplácet. Aby nenastala varianta, že by někteří pacienti dopláceli za předepsané léky neúměrně mnoho peněz, plánuje ministr maximální roční limit 3000 korun.