Rozhádaná koalice ztrácí ve sněmovně většinu
Vládní koalice utrpěla v pátek ve sněmovně nečekanou porážku. Opozici se podařilo protlačit prvním čtením návrh na částečné zrušení poplatků u lékaře a opozice uspěla také s návrhem na snížení spotřební daně u pohonných hmot. Za nejdůležitější ale považují analytici fakt, že opozice si ve sněmovně otestovala soudržnost vládní koalice. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
„Ty šance nejsou vůbec malé. ODS udělala všechno pro to, aby to bylo zamítnuto hned v prvním čtení. Náš tzv. kompromisní návrh ukazuje, že byl dobrým strategickým tahem, soustředil se na nevíce postižené skupiny, tudíž se zdá, že tento kompromis má ve sněmovně šanci získat hlasy i řady koaličních či nezařazených poslanců.“
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek byl naopak po hlasování ve špatné náladě.„Určitě není standardní, když se hlasuje pro opoziční návrh, který neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli.“
Když opozice uspěla při hlasování o snížení spotřební daně u pohonných hmot, nasadil mrzutou tvář zase ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh označil za škodlivý. Premiér Mirek Topolánek dokonce za hloupý. Někteří analytici soudí, že ve druhém čtení by se vládní koalici mohlo podařit upravit oba návrhy tak, aby byly pro koalici přijatelné. Většina analytiků si ale všímá hlavně toho, že opozici tentokrát pomohli při hlasování poslanci všech tří koaličních stran. A pro opoziční návrhy hlasovali také dva bývalí sociální demokraté. Tím byl významně narušen dosavadní křehký poměr sil ve sněmovně. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je tedy na místě mluvit o černém pátku Topolánkovy vlády.
„Pokud koalice nemá ve sněmovně většinu, pokud vláda není schopna prosadit vlastní opatření a pokud se dokonce stává, že opozice prosazuje vlastní opatření, která ještě znamenají další výdaje ze státního rozpočtu, tak taková situace není dlouhodobě udržitelná.“Analytici si dnes kladou otázku, zda to, k čemu došlo v pátek, se nyní nebude opakovat stále častěji. Opozici v podstatě pomohl i poslanec Juraj Raninec, který nedávno vystoupil z klubu ODS, ale zůstal členem strany. Raninec se zdržel hlasování, ačkoliv při odchodu z klubu sliboval, že bude hlasovat společně s vládní koalicí. Podle Josefa Mlejnka nelze vyloučit, že i Raninec by mohl rozšířit řady několika rebelujících vládních poslanců.
„V případě pana Ranince a těch poslanců okolo pana Tlustého to může být součást jejich hry. Mohli tím naznačit Mirku Topolánkovi a vládě: dávejte si na nás pozor, my skutečně jsme odhodláni vládu nepodpořit a v nějaké situaci ji třeba i shodit.“Koalice se podle Mlejnka drolí a rozpadá, a to není v tuto chvíli pro Českou republiku dobré znamení.
„Problém je v tom, že tato vláda sice ztrácí většinu, už ji vlastně nemá, ale nerýsuje se tady žádné pozitivně konstruované jiné řešení. To je myslím jedna z nejhorších možných situací. Vláda není schopna vládnout a opozice je schopna pouze vládě házet klacky pod nohy. Sama ale není schopna vládu převzít, převzít zodpovědnost. Pokud by to mělo trvat nějakou delší dobu, může se to samozřejmě negativně projevit na stavu veřejných financí a na celé řadě složitých věcí.“
Opozice by ovšem už teoreticky mohla být úspěšná i při vyslovení nedůvěry vládě. Zatím to ale vypadá tak, že jí spíše vyhovuje taktizovat a vyčkávat. Vládě totiž nahrává fakt, že opozice není vůbec vnitřně jednotná. Naopak jedná se o různé skupiny, s různými někdy i protichůdnými zájmy. Může se to prý ale změnit po krajských volbách.