Vláda mění složení

Jiří Čunek a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Od příštího pátku bude česká vláda jako vyměněná. Objeví se v ní čtyři nové tváře, které povolá premiér Mirek Topolánek náhradou za odvolané členy svého kabinetu. Kdo odešel a kdo je nahradí?

Jiří Čunek a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Vládu k 23. lednu opustí čtyři ministři: lidovecký vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková ze Strany zelených, a také dva občanští demokraté - ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a ministr dopravy Aleš Řebíček. Cestu k rekonstrukci kabinetu otevřelo Čunkovo rozhodnutí přistoupit na svůj odchod z vlády. Jeho pokus nahradit sebe sama vyloučením z vládní hry svého politického rivala, ministra financí Miroslava Kalouska, narazil na odpor lidovců v regionech. Ostatně to také sám přiznal:

"Ten důvod byl jeden, nebyl žádný vnější, protože jak pominul ten vnější tlak, tak jsem se mohl soustředit jenom na ty vnitřní problémy, které v KDU-ČSL prožíváme. Zjistil jsem, že mé setrvání na této pozici by ty problémy jenom zvětšovalo, a proto jsem se rozhodl kvůli KDU-ČSL tento krok udělat."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Miroslav Kalousek vývoj situace na jednání celostátního výboru strany v Lipnici nad Sázavou okomentoval velmi stručně:

"Usnesení bylo jednomyslné. Z toho je zřejmé, že to všichni pokládají za dobré řešení."

Pak už předsedovi vlády Mirku Topolánkovi nic nebránilo v ohlášení všech změn v obsazení jednotlivých ministerských postů. Ze svých úřadů odejdou zástupci všech tří koaličních stran:

"Dohodl jsem se na odchodu se čtyřmi ministry, kteří opustí tuto vládu, a to k termínu 23. ledna, kdy nastoupí ministři noví. K tomu datu opouští vládu Jiří Čunek, Džamila Stehlíková, Aleš Řebíček a Tomáš Julínek. Jména jejich nástupců sdělím samozřejmě ve správný čas."

Mirek Topolánek poděkoval odcházejícím kolegům, Jiřímu Čunkovi také za to, že povýšil zájmy celku nad zájmy osobní.

Džamila Stehlíková,  foto: ČTK
"Úleva to asi nějaká velká není, nadšen z toho také nejsem, to bych určitě lhal. Ale uvědomil jsem si spíš, že pohled, který ta rozhádaná část strany z vedení vrhá na veřejnost, neukazuje, co všechno pozitivního děláme pro naše občany, že by nám trvale škodil. To je spíš ten důvod, proč jsem odešel. A jestli tohle přestane, tak si myslím, že mám i důvod být spokojen,"řekl Jiří Čunek, kterého by na postu vicepremiéra měla nahradit ministryně obrany Vlasta Parkanová a ve funkci ministra pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Za něj by do čela Legislativní rady vlády mohl přijít diplomat Pavel Svoboda.

Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková premiérův krok vnímá jako správný:

Aleš Řebíček,  foto: ČTK
"Jsem na svůj odchod připravena. Ostatně jsme jako zelení již avizovali, že tato varianta, kdy výměna proběhne na mé pozici, je pro nás nejpřijatelnější. Věřím, že zvedneme kredit vlády a přidanou hodnotou pro tuto vládu bude i Michael Kocáb jako můj nástupce."

Ministr dopravy Aleš Řebíček svůj konec v kabinetu čekal:

"Já nejsem v širším vedení strany, já nejsem prostě zasloužilý člen strany. To, že jsem byl vlastně už dva a půl roku ministr, je svým způsobem možná nečekané. Že musím jednou třeba odejít, jako je standardní, no."

Rekonstrukce vlády je podle premiéra Topolánka především politickým rozhodnutím:

"Změny na ministerských postech mají za cíl vnést do práce kabinetu novou dynamiku, zefektivnit práci, zlepšit komunikaci s občany, reflektovat situaci v loňském roce. Z tohoto zadání vyplývá, a je to tak i fakticky, že ty výměny nemusejí nutně a neznamenají špatné odborné hodnocení toho kterého ministra. Každá rekonstrukce vlády je především politickým rozhodnutím, které vyplývá z obecné potřeby, aby vláda jako celek byla úspěšným týmem."

Podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka nejde o zásadní personální změny. Označil je spíš za kosmetické.